btbilgi

Yaz mevsimlerinde artan orman yangınları, orman ekosistemine ve ormanda yaşayan canlılara büyük zarar verebilmekte. Dünyanın ciğerleri kabul edilen ormanların yokolması, küresel ısınma başta olmak üzere geri dönülemez zararların oluşmasına sebep oluyor. Hele işin içine bir de radyoaktif tehlike girince, işler içinden çıkılamaz hal gelebilir. Buna en yeni örnek, Ukrayna’nın Pripyat şehrinin yakınında bulunan Çernobil Nükleer Santrali etrafında korumaya alınan bölgede Nisan ayında başlayan orman yangını. Bu yangın ile savaşta termal dron çözümleri büyük bir fayda sağlamış.

Çernobil’de başlayan yangının, en uç noktasında nükleer santral alanını tehdit edecek boyuta geldiği rapor ediliyor. 1.000’den fazla personel, 120 itfaiye aracı, helikopter ve uçak yardımıyla yangını 10 gün içinde kontrol altına alarak yangının hem nükleer santrale hem de bölgedeki diğer tesislere yayılmasını önlemiş. Bu mücadele sırasında Koruma Bölgesi Yönetimi, Ukrayna Devlet Acil Servisi, Ukrayna Devlet Dairesi ve Devlet Orman Muhafızları tarafından 10 drondan oluşan bir filo oluşturulmuş. Üzerlerinde termal kameralar bulunan dronlarla alınan hava istihbaratları, durumu hızlı bir şekilde değerlendirerek yangının kontrol edilmesinde büyük rol oynamış.

Bölgede her mevsimde orman yangınlarının yaşandığı aktarılıyor. Fakat bu sene oluşan yangının geniş boyutunu etkileyen faktörlerin belirsizliğini koruması dikkat çekmekte. Ukrayna Koruma Bölgesi Yönetimi Dairesi’nin, 2016 yılından bu yana bu bölgede düzenli olarak insansız hava araçlarıyla bölgeyi izlediği aktarılmakta. Böylece genelde daha yangın ileri aşamalara geçmeden anormal ısı ölçümleri erkenden tespit edilebiliyor. Yine de şimdiye kadar kullanılan termal dron çözümleri, bu seneki yangında kullanılanlar kadar iyi sonuç vermiyormuş.

Konuyla ilgili bilgi veren Ukrayna Devlet Ajansı Kamu Konseyi Başkanı Alexander Sirota, dronların yangınla mücadele için olmazsa olmaz araçlar olduğunu belirtimiş. Termal kameralardan aldıkları görüntülerin kritik önem taşıdığını, bu sebeple kullandıkları yeni çözümü çok başarılı bulduklarını ifade ediyor: “Bu kadar yoğun dumanda görüş almak imkansızdı. Durumun üstesinden gelmek için net ve hızlı bir çözüme ihtiyacımız vardı  ve bunun için DJI Mavic 2 Enterprise Dual kullandık. Termal kameralarla dumanların içinden görüntü aldık. Bu da daha hızlı ve daha stratejik olmamıza yardımcı oldu. Dronlardan aldığımız verilerle sorumlu personelin müdahale edeceği bölgeleri ve insanlı uçakları konuşlandırılacağı yerleri belirledik.”

Termal dron teknolojisi Çernobil orman yangınına karşı

Sirota yangınla mücadele için geliştirilen stratejileri şu sözlerle anlatıyor: “Kara ve hava ekipleri arasındaki koordinasyonu sağlamak için insansız hava araçları konuşlandırdık ve ekiplere bilinçli bir rehberlik sağladık. Her dron operatörü için saha radyo istasyonları olan yer ekipleri vardı. Keşfedilen kritik bölgelerin koordinatları ve yangınının gidiş yönü bu radyo kanalları aracılığıyla paylaşıldı. Dronlardan elde ettiğimiz verileri yangına suyla müdahale eden uçakları doğru noktalara yönlendirmek için de kullandık.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.