btbilgi

Biliminsanları uzun süredir Ay’ın nasıl oluştuğunu çözmeye çalışıyorlar. Şu andaki en yaygın kabul edilen teori, Mars büyüklüğünde bir uzay nesnesi ile Dünya arasındaki bir çarpışma sonucunda oluşan toz ve parçacıkların yerçekimi kuvvetlerinin gücü ile Ay’ı oluşturmuş olması yönünde. NASA tarafından sonuçları yayımlanan yeni bir araştırma ise konuya yeni bir bakış açısı getiriyor.

Yukarıda bahsedilen teori, genelde Ay’ın yapısının Dünya’nınkine benzediğini açıklamada işe yarıyor. Ama buna ters olarak, Ay’ın yüzde 80’inden fazlasını kapsayan parlak silikat katmanı gezegenimizde bulunabilecek ortalama metal minerallerinden çok daha azını içermekte. Fakat NASA Ay Keşif Aracı’nın (Lunar Reconnaissance Orbiter – LRO) taşıdığı Mini-RF (Minyatür Radyo Frekansı) adlı cihaz, Ay’da aslında biliminsanlarının tahmin ettiğinden çok daha fazla yeraltı madeni olabileceğini keşfetmiş.

NASA Ay’de dev metal madenleri keşfetmiş olabilir

Yapılan incelemeye göre, zengin maden yatakları Ay’ın kabuğundaki ‘maria’ adı verilen daha koyu bölgelerinde ve ovalarında yoğunlaşıyor gibi gözüküyor. Bu bölgelerin volkanik süreçlerle oluştuğu düşünülmekte. Ay yörüngesindeki keşif aracındaki Mini RF cihazı aracılığı ile, daha büyük kraterlerin ‘dielektrik sabiti’ olarak bilinen bir özellik olan elektrik alanlarını daha fazla oluşturduğu keşfedilmiş. Biliminsanları bu bulgu ile demir ve titanyum oksitler dahil olmak üzere çeşitli metal minerallerinin yoğunluğu arasında doğrudan bir bağlantı bulmuşlar. Bulgulara rağmen 5 ila 20 kilometre çapındaki kraterlerden alınan verilerin farklı olmaması ise kafaları karıştırmış.

Mini-RF deneyleri ‘Earth and Planetary Science Letters’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede ayrıntıları ile aktarılmakta. Deneye Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden katılan baş araştırmacılardan Essam Heggy, keşfedilen ilişkinin aslında var olduğuna inanmak için hiçbir nedenleri olmadığını söylüyor. Ortaya koydukları teoriye göre, Ay’a çarpan göktaşları bir yandan kraterleri oluştururken bir yandan da bu süreçte derinde duran metal madenlerini kazıdılar. O zaman Ay’ın yüzeyinin birkaç yüz metre altında gizlenmiş büyük miktarda metal birikimleri söz konusu olabilir. Araştırmacılar ne kadar derine gidersek, o kadar çok miktarda demir ve titanyum oksit bulacağımızı iddia ediyorlar.

NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde LRO proje sorumlusu Noah Petro konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Mini-RF’in bu heyecan verici sonucu, Ay’ı 11 yıl inceledikten sonra bile hala en yakın komşumuzun antik tarihi hakkında yeni keşifler yapılabileceğini gösteriyor. Mini-RF verilerini 4,5 milyar yıl önce olan bitenleri ortaya çıkarmak için kullanıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.