btbilgi

Beyaz rengin koyu renklere ve özellikle siyah renge göre daha fazla ışık yansıttığını biliyoruz. Yaz aylarında beyaz renk kıyafetler giymenin veya beyaz renk bir otomobil kullanmanın, ısı toplama açısından faydası olacağı biliminsanları tarafından uzun zamandır anlatılan bir şey. Ama bunun da ötesine geçmek isteyen araştırmacılar, beyaz boyaların yapılarda kullanımının hem binaları hem de çevrelerindeki mikro iklimi nasıl soğutabileceğini inceliyorlar. Bu amaçla yeni bir süper beyaz boya bile üretilmiş.

2012 yılında NASA’nın gerçekleştirdiği bir çalışmada, beyaz kaplamaların New York’taki maksimum çatı sıcaklıklarını ortalama 24 derece azaltabileceği ortaya çıkartılmış. Bu ve benzeri çalışmalardan yola çıkan çeşitli firmalar, beyaz boyaların en optimal kullanımını meydana getirmeye uğraşıyor. Mesela camdan yapılmış yansıtıcı boyaların geliştirilmesi bunlara örnek verilebilir. Fakat aktarılan bilgiye göre piyasadaki en iyi performansa sahip beyaz boyalar bile güneş radyasyonunun sadece yüzde 85’ini yansıtmakta ve geri kalanını emmekte.

California Üniversitesi Los Angeles (UCLA) materyal bilimcilerinden oluşan bir araştırma ekibi, beyaz boyaların tarifinde değişiklikler yaparak bir süper beyaz boya tasarlamış. Piyasadaki mevcut beyaz boyalarındaki ana bileşen, görünür ve kızılötesine yakın ışığın çoğunu yansıtmada çok etkili bir madde olan olan titanyum oksit. Fakat aynı anda kızılötesi ile birlikte aynı anda kızıl banttaki ışınımları da emmesi yüzünden soğutma performansında eksikler bulunmakta.

Güneş ışığını tamamen yansıtan süper beyaz boya

Buna alternatif maddeleri deneyen materyal bilimciler, titanyum oksit yerine Teflon (politetrafloroetilen) ve barit adı verilen bir boya pigmentini birleştirerek daha iyi sonuç almayı başarmışlar. Denedikleri bir başka şey de, boyada genellikle ısıyı emmeye yarayan polimer bağlayıcı sayısını azaltmak olmuş. Sonuçta ortaya soğutma kapasitesini önemli ölçüde iyileştiren süper beyaz boya çıkmış. Yapılan testlerde bu boyanın üzerine gelen radyasyonun yüzde 98’ini yansıttığı saptanmış. Çalışmanın ayrıntıları ‘Joule’ jurnalinde yayımlanmış bir bilimsel makale olarak bulunabilir.

Bu türden bir beyaz boya ile boyanan yapılar daha da az güneş ışığı emeceği için, klima ve benzer soğutma sistemlerinin enerji tüketimi azaltabilir. Bu da hem maliyetleri düşürmede işe yarayacak, hem de şehirlerdeki binalar yüzünden meydana gelen aşırı ısınmaya karşı rol oynayacak. Sonuçta bir boya olduğu için de yapılara uygulanması zor bir çözüm değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.