btbilgi

Thunderbolt bağlantı noktası Mac bilgisayarlar başta olmak üzere birçok cihazda halen kullanılmakta. Geçenlerde haberi duyulan bir güvenlik açığı probleminin hemen ardından, teknolojinin geliştiricisi olan Intel bunları aşmaya çalıştığını ifade edercesine yeni sürümün ayrıntılarını açıkladı. Genişletilmiş özellikleriyle dikkat çeken Thunderbolt 4, dört bağlantı noktası ve 2 metreye kadar evrensel kablolara sahip olacak.

Intel’in Client Connectivity birimi Genel Müdürü Jason Ziller yapılan resmi açıklamada şunları aktarmakta: “Thunderbolt tüketicilere çeşitli alanlarda lider bir bağlantı standardı sunuyor. Thunderbolt 4 basitlik, yüksek performans ve güvenilirlik ile geliyor. Thunderbolt 4’ün gelişi Intel’in PC ekosistemini gerçekten evrensel bağlantı çözümlerine doğru ilerletiyor.”

Yeni giriş için bazı sertifikalar sunan Intel, portların kullanılabileceği pek çok nokta vermekte. Bu girişler bilgisayarları USB Type-C bağlantı noktasının basitliğiyle tek bir kablodan veri, video ve güce ulaştıracak. Bu sürüm hem önceki Thunderbolt sürümeleri ile geriye dönüş çalışabilecek, hem de USB4, DisplayPort ve PCI Express (PCIe) sektörel başka bağlantı standartları ile tam uyumlu olacak.

Thunderbolt teknolojisi USB Tip-C kabloları veya özel kablolar üzerinden 40Gbps seviyelerine kadar aktarım hızları sunuyor. 40 Gbps’lık bağlantıyı kanallara ayırmak da mümkün olabilecek. Bağlantı üzerinden tek bir 8K çözünürlükte monitör veya iki adet 4K çözünürlükte monitör bağlanabilir. Tek kontrolcü ile dört bağlantı veriliyor ve bunların en az birinde cihaz/bilgisayar şarj özelliği gelecek. Thunderbolt 4 uyumlu aksesuarlardan tek tıkla (veya buton basışı ile) bilgisayar uyandırmak (wake-up seçeneği aktifse) da mümkün.

Intel’den son nesil bağlantı teknolojisi: Thunderbolt 4

Intel firması Thunderbolt 4 girişinin kısa sürede yaygınlaşmasını amaçlamakta. Thunderbolt 4’ü ilk entegre edecek ürün serisi Intel’in ‘Tiger Lake’ adlı mobil PC işlemcileri olacak. Intel ayrıca yüzlerce cihazla uyumlu Thunderbolt 4 denetleyici 8000 serisini de duyurdu. Teknolojinin ilk aşamada Intel’in “Project Athena” isimli inovasyon programına dahil markaların dizüstü bilgisayarlarında bulunması planlanmış. Bu cihazların da 2020’nin ilerleyen dönemlerinde pazarda olacağı duyuruldu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.