btbilgi

Siber dolandırıcılar hedeflerine ulaşmak için hiçbir şeyin tabu olmadığı operasyonlar tasarlıyorlar. Kriptopara odaklı dolandırıcılık operasyonları ise son yıllarda geliştirilen türlerden biri oldu. İnsanlar kolay paza kazanmak amacı ile Bitcoin ve benzer diğer kriptopara birimlerine meraklılar, dolandırıcılar da bu meraktan faydalanıyorlar. İşin içine Elon Musk gibi ünlü kişilerin isimlerini de sokunca, meraklıların daha az şüphelenecekleri sahte kampanyalar üretmek mümkün olabiliyor.

Güney Afrika doğumlu teknoloji lideri Elon Musk, adı ile son zamanlarda dikkat çeken büyük siber dolandırıcılık operasyonlarından birine alet olmuş durumda. Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Musk’ın adı, son iki ayda kurbanlardan 2 milyon dolar değerinde Bitcoin hırsızlığı yapılmasına önayak olmuş. Bu operasyonlarda Musk’ın veya benzer ünlülerin adını kullanan Bitcoin adresleri kullanılmakta ve kriptopara yatırımlarına heves eden kişiler tuzağa çekilmekte.

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in raporuna bakılırsa, dolandırıcılar Musk’ın ismini kullanarak kurbanlardan bir bitcoin adresine dijital para göndermelerini istiyor. Bu talebin arkasında tutarı iki kat artırma vaadi bulunmakta. Kurbanlar ünlü birinin kriptopara fonuna yatırım yaptıklarını sanıyorlar ama sonuçta ne vaat edilen parayı alabiliyorlar ne de yatırdıkları orijinal kriptopara miktarını.

Musk’ın adını kullanan adresleri takibe alan güvenlik şirketi Adaptiv, araştırma sonucunda Nisan 2020 tarihi itibarıyla 67 sahte adres saptadıklarını aktarmakta. Belirlenen sahte 67 adrese 215 bitcoin gönderilmiş, bugünkü kura göre bu miktar 2 milyon Amerikan dolarına karşılık geliyor. Elon Musk yılın başında adı ile gerçekleştirilen hırsızlıklarla ilgili duygularını Twitter’da paylaştı. Musk, “Twitter’daki kriptopara dolandırıcılıkları yeni seviyelere ulaştı. Bu hoş değil“ ifadelerini kullandı.

Bu türden tekniklere başvurulan sahtekarlıklara ‘Giveaway Scams’ (eşantiyon veya hediye dolandırıcılığı) deniliyor. En çok kullanılan yöntem de çok sayıda takipçisi olan, ele geçirilmiş YouTube hesaplarını kullanmak. Bu hesaplar siber suçlular atarafından güvenilirliklerini artırmak için bir ünlü kişi ya da marka görünümü altında yeniden yapılandırılıyor. Ardından da önemli bir olay eşliğinde canlı bir eşantiyon yayını başlatılıyor. Buna son örnek olarak, SpaceX’in uzaya yolladığı ABDli astronotların fırlatması sırasında yaşanan sahte hediye kriptopara kampanyası verilmiş. Musk dışında Bill Gates gibi başka bilinen ünlü isimlerin de benzer amaçla kullanıldığı rapor edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.