btbilgi

Evlerimizdeki pencereler içeriye doğal ışık almak için gerekli parçalar. Fakat hem soğuk havalarda ısının dışarıya kaçmasına izin verdikleri, hem de sıcak havalarda içeride aşırı ısı oluşmasına sebep verdikleri için ciddi sorun oluşturuyorlar. Yani kışın ısıtma ve yazın da klima sistemlerinin gereğinden fazla çalışması yüzünden, enerji verimliliği açısından iyi değil. Buna geçerli çözümlerden biri su dolu pencere camı olabilir.

Loughborough Üniversitesi’nden bir ekibin geliştirdiği su dolu pencere camı, iki tabaka arasına konulan dikey bir su katmanı içermekte. Güneş ışığı camdan geçerken suyu ısıtıyor ve odanın kendisinin aşırı ısınmasını engelliyor. Tabakalar arasındaki su belli bir sıcaklığa ulaştığında, pencereden dışarı pompalanıyor. Duvara gömülü borulardan bir depolama tankına yollanmakta ve cama aynı anda onun yerine soğutulmuş su pompalanmakta.

Dış sıcaklık düştüğünde ise, depolanan ılık su depodan borular aracılığı ile pencerelere geri gönderiliyor. Bu sırada boruların yer aldığı duvarları da ısıtıyor. Isı kaybeden su camda tekrar ısınmakta ve döngü tekrarlanmakta. Eğer hava sıcaksa, depoda biriken ılık su binadaki musluklarda da kullanılabilir, bu da su ısıtma sisteminin enerji tüketimini azaltacak şekilde planlanmış.

Su dolu pencere evleri hem ısıtıyor, hem de soğutuyor

Burada ana sorun olarak, suyu camlardan depoya ileri geri pompalamak için elektrik harcanması gösterilmiş. Fakat araştırma ekibi bu elektrik tüketiminin, aynı koşullar altında aynı oda sıcaklıklarını korumak için gerekecek olan ısıtma sistemleri ve klimaların harcadığından daha az elektrik tüketeceğini iddia ediyor. Bunu bilgisayar simülasyonları ile test etmişler. Su dolu pencere sistemine sahip bir binanın, çift camlı pencereler ve geleneksel ısıtma sistemleri ile donatılmış benzer bir binadan yüzde 72’ye kadar daha az enerji kullanacağı tahmin edilmekte. Üç katmanlı cam kullanan pencerelere sahip binalara göre ise bu oran yüzde 61’e düşüyor.

Peki sıfırın altında iklime sahip bölgelerde bu sistem kullanılablir mi? Ekip buna da bir çözüm geliştirmiş. Devamlı kış yaşanan iklimlerdeki evlerde suyun camda donmasını engellemek için, sızdırmaz argon gazı barındıran ek bir cam tabakasıyla yalıtım sağlanabilmekte. Eğer dış sıcaklık belli bir seviyenin altına da inecek olursa, bunu algılayacak sistem camlardaki tüm suyu dışarı pompalayarak camların soğuktan parçalanmasını engelleyecek.

Sistemde su tamamen kapalı bir mekanizmada bulunuyor, yani yosun oluşumuna sebep verecek oksijen veya mikroorganizmalar içeriye giremiyor. Su dolu pencere yönteminde dışarıdan gelen ses normal camlara göre daha iyi engelleniyor ve ısı durdurmak için camlara ek bir renk verilmesi de gerekmiyor. Proje ‘Energy and Buildings Journal’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış. Araştırma ekibi şimdi bu sistemi ticari şekilde sunmanın yollarını arıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.