btbilgi

‘Yeni normal’ düzene geçmek, salgından koruyucu yüz maskelerinden kurtulmak anlamına gelmedi. Yüz maskeleri yakın geleceğin vazgeçilmez nesnelerinden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bunu anlayan çeşitli kuruluşlar bildiğimiz düz beyaz ve medikal maskelerin ötesinde çözümler geliştirmeye başladı. Bunlardan biri Donut Robotics isimli bir Japon startup firması. ‘c-mask’ adını verdikleri yüz maskesi sizi Koronavirüsten korumakla kalmıyor, kullanıcının söylediklerini başka dillere de çevirebiliyor.

Bazı maske üreticileri tamamen estetik bilinciyle renkli, şekilli eya üzerinde grafik baskılar olan tekrar kullanılabilir maskeler üretti. Bazıları ise işin içine teknolojik öğeleri sokan, özel filtrelere sahip ve yenilenebilir çözümler oluşturdu. Donut Robotics’in c-mask ürünü ise Japoncayı sekiz dile çevirebilen bir akıllı maske. Bu plastik yüz maskesini normal medikal bir maskenin üzerine takabilyorsunuz. Maske Bluetooth ile kablosuz şekilde kullanıcının akıllı telefonundaki çeviri uygulamasına bağlanarak işlev görüyor.

c-mask konuşulan kelimeleri Japonca, İngilizce, Çince, Fransızca, Korece, Tay dili, Bahasa, İspanyolca ve Vietnamcaya çevirebilmekte. Yapılan çeviri ya direk çevirilip maske üzerinden sesli yayımlanıyor, ya da akıllı telefon uygulamasında bir dizi metin mesajı olarak görülüyor. Kullanıcı maske aracılığı ile, aynı bir kablosuz kulaklıkta olduğu gibi arama yapabiliyor ve sesini yükseltebiliyor. Bu son özellik, maske yüzünden karşısındakine sesini yeterince duyuramadığını düşünen kişiler için ideal.

Firma salgın öncesinde Tokyo’nun Haneda Havalimanı için robot rehberler ve çevirmenler tedarik etmek için bir sözleşme imzalamış. Ne yazık ki salgın dolayısı ile uçuşlar azalmış. Yoğunluğu ortadan kalkan firma mühendisleri de bu durum sebebiyle yenilikçi başka çözümlere bakmaya başlamışlar. Sonuçta firmanın son beş yıldır geliştirmekte olduğu otomatik çeviri sistemi bir yüz maskesine uyarlanmış.

Verilen bilgiye göre c-mask ürünü 40 dolarlık bir fiyata sahip olacak. İlk aşamada Japon kitlesel fonlama platformu Funddido üzerinden bir kampanya yürütülmüş. Platform aracılığıyla 7 milyon yen (yaklaşık 65 bin dolar) toplamak hedeflenirken, daha ilk saatte 28 milyon yen’den (260 bin dolar) fazla bir bağış toplanmış. Seri üretilen ilk maskeler Eylül ayında Japonya’daki bağışçılara gönderilecek ve ardından da Çin, Avrupa ve ABD pazarlarında ürün satışı için çalışmalar başlatılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.