btbilgi

Blokzinciri giderek yükselen küresel bir trend olarak görülmekte. Blokzinciri teknolojileri her alanda ve her sektörde oluşturulan uygulamalar ile kendine yer buluyor. Türkiye’de de katma değeri yüksek blokzinciri pazarının büyümesi için çalışmalar yürütülmekte. Bunlardan biri de bu konuda farkındalığın artırılmasını hedefleyen İstanbul Blockchain Okulu Projesi dahilinde gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk online ‘Blockchain Hızlandırma Programı’.

Program blokzinciri alanında çözüm geliştirip, geleceği şimdiden yakalamayı hedefleyen yenilikçi geliştiricilere destek sağlamak amacı ile meydana getirilmiş. Bu teknolojiyi kullanarak enerjiden finansa, insan kaynaklarından güvenli bilgi transferine farklı sektörlerde etki yaratabilecek girişim ve çözümleri yaratacak ekipler Blockchain Hızlandırma Programı için başvurabilecekler. Programa başvurular 27 Temmuz 2020’ye kadar devam edecek.

Blockchain Hızlandırma Programı için henüz çözüm önerisi ya da prototipi olmayan ancak blokzinciri alanında yetkin bir ekibe sahip takımlar, ayrıca blokzinciri teknolojisini kullanarak prototip ya da MVP’sini tamamlamış girişimciler başvurabiliyor. Katılımcılar programa yapılan direk başvurular ve Sprint etkinlikleri arasından seçilen takımlardan oluşacak. Ekipler 8 hafta sürecek bir hızlandırma programı ile 6 hafta boyunca ihtiyaçlara yönelik online yatay ve dikey mentorluk seanslarına katılacaklar. Program sonunda en etkin çözümleri üreten hızlandırma takımları, bunları yatırımcılar ve farklı kurumların katıldığı ‘Demo Günü’ etkinliğinde sunacaklar.

Program boyunca verilecek online eğitimler ‘Pazar Doğrulama ve Pazar Büyüklüğü Hesaplama’, ‘Go-to-Market Strategy’, ‘Sektör ve Rakip Analizi’, ‘Teknoloji Doğrulama’, ‘Teknoloji Özeti Hazırlama’, ‘Yatırımcı Sunum Eğitimi’, ‘Sunum Teknikleri ve Taktikleri’ ile ‘Finansal Planlama ve Projeksiyon’ gibi başlıklara sahip.

Programın ev sahibi olan İstanbul Blockchain Okulu Projesi operasyonlarına 2019 yılının Ekim ayında başlamış. Projenin ana amacı, Türkiye’nin veri çağına ayak uydurabilmesi ve teknoloji ihracatını artırmasını desteklemek. Proje dahilinde blokzinciri okuryazarlığı ve uzmanlık eğitimleri, mentorluk destekleri veriliyor ve online sohbetler yapılıyor. Projenin bir başka hedefi de Türkiye’de blokzinciri teknolojisi alanında geniş bir bilgi bankası oluşturulması olarak aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.