btbilgi

Kurumsal kültür danışmanlığı firması Great Place to Work, Nisan ayında sonuçları açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri araştırmasında her zamanki gibi kadın çalışanlar konusunu da ele aldı. Kadınlar için en iyi iş yerlerinin belirlendiği ‘Best Workplaces for Women’ (Kadınlar için en iyi işverenler) incelemesi, kadınların bir kurumda kalıcı olmalarının yolunu açan ipuçlarını sıralamakta.

200’e yakın şirketin katılımı ve 101 bin 544 çalışanın temsil edilmesiyle gerçekleştirilen araştırma kapsamında şirketlerde hayata geçirilen insan yönetimi uygulamaları, cinsiyet eşitliğine yönelik sorunlar ve kadınların çalıştıkları yerlerdeki güven endeksi analiz ediliyor. Sonuçlara göre kadın çalışanlar kendilerini şirketin bir parçası olarak görürlerse, kurumlarında uzun vadeli gelecek planı yapmaya beş kat daha eğilimli hale geliyorlar. Kadınlar tarafından “harika bir iş yeri” olarak tanımlanan şirketlerde çalışma ortamındaki insani ilişkiler de olumlu yönde gelişiyor.

Raporda, çalışanların şirketin bir parçası olduğunu hissetmesinin kurum aidiyetini güçlendirdiği aktarılmakta. Buna göre en iyi işveren şirketlerindeki kadın çalışanların yüzde 76’sı şirketlerine güven duyuyor. Kadınlar için harika bir iş yeri inşa edilmesi, tüm çalışanlar için harika bir iş yeri yaratılmasına yardımcı oluyor denilmekte. Hakkaniyetin olumlu etkilerinin, firmaların hedeflerine giden yolda alacakları mesafeyi kısaltıp başarıyı yakalamalarını kolaylaştırdığı görüşüne yer verilmiş.

Araştırma raporuna bakılırsa üretim sektöründe kadın çalışanların oranı yüzde 40, ilaç sektöründe yüzde 37, telekomünikasyon sektöründe ise yüzde 60. Finansal hizmetler sektöründe yüzde 22 oranında bulunan kadın çalışanlar, perakende sektöründe yüzde 46, BT sektöründe yüzde 34, profesyonel hizmetler sektöründe yüzde 43, lojistik sektöründe yüzde 30 ve diğer sektörlerde yüzde 36 oranında istihdam ediliyor.

Araştırmanın İngiltere ayağından alınan verilere bakılırsa, yönetici ekibi dışındaki görevlerde çalışan kadınların oranı yüzde 46. Bu oran, alt ve orta kademe yöneticilerde yüzde 34 seviyesine, üst kademe yöneticilerde ise yüzde 27’lere kadar düşüyor. Türkiye’de kadın çalışanlar kıdemlerine göre incelendiğinde 2 yıldan daha az çalışanların şirketlerdeki oranı yüzde 36 iken, 2-5 yıl arası çalışanlar yüzde 34, 6-10 yıl arası çalışanlar ise yüzde 20. 11-15 yıl arası çalışanlar yüzde 6, 16-20 yıl arası çalışanlar yüzde 2, 20 yıldan daha fazla çalışanlar ise yüzde 1 oranında şirketlerde yer almakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.