btbilgi

Bu sene sıcaklıklar her yerde alışık olduğumuzdan biraz fazla. İşin ucu gelip küresel ısınmaya dayanıyor ama devletler hep beraber kalıcı bir çözüm buluncaya kadar kişisel önlemlerle idare edeceğiz gibi görünüyor. Evlerimizi pervaneler, vantilatörler ve klimalarla donatabiliriz. Peki ya dışarı çıktığımızda ne yapacağız? Şimdiye kadar açık renk kıyafetler giymek, bol bol su içmek ve gölgede kalmak gibi şeylerle idare ediyorduk. Ama Sony’nin Reon Pocket isimli kişisel kliması sayesinde sıcaklara bir aşama daha fazla hazırlıklı olabiliriz.

Şimdiy kadar taşınabilir, kablosuz ve giyilebilir bir klima fikri gerçekliğe uzaktı. Fakat Japon teknoloji devi Sony 2019’da ilk kez duyurduğu Reon Pocket ürünü ile bunu değiştirmek istediğini söylemişti. Firmanın teknoloji startup hızlandırma programından çıkan cihaz, küçük ama boyundan büyük iş başarıyor. Reon Pocket insanları serinletmeyi termoelektrik soğutma sayesinde başarmakta. Verilen bilgiye göre cihaz kullanıcının vücut sıcaklığını 13 derece kadar soğutabiliyor.

İşin ilginç tarafı, Reon Pocket gerçek bir klima gibi ısıtma da sağlamakta. Gerekli olması durumunda kullanıcının vücut sıcaklığı yaklaşık 8 derece kadar yükseltilebiliyor. Bu da cihazı sadece sıcak yaz günlerinde değil, soğuk kış günlerinde de kullanılabilir hale getirmekte. Tek yapmanız gereken boyunun alt kısmına gelen noktada cebi olan özel bir fanila giymek. Cüzdanlara koyduğumuz kredi kartı büyüklüğündeki kişisel klima cihazını da bu cebe yerleştiriyosunuz. Cihaz Bluetooth ile akıllı telefonunuzdaki uygulamasına kablosuz şekilde bağlanıyor. Uygulama üzerinden cihazı açıp kapatıyor ve sıcaklığı ayarlıyorsunuz.

Reon Pocket uygulaması iOS ve Android işletim sistemlerinde bulunabilir. Cihazın kendisi 90 ile 120 dakika civarında kesintisiz çalışmaya yetecek batarya gücüne ve 2 saatlik kısa bir şarj süresine sahip. Sadece 85 gram ağırlığında ve şarj etmek için üzeinde bir USB-C girişi bulunmakta. Sony bunu 2020’deki Tokyo Olimpiyatları zamanında piyasaya sürmeyi planlamıştı. Cihaz şu anda çeşitli Japon e-ticaret sitelerinde satışa sunulmuş durumda. Fiyatı da 14 bin Japon Yeni, bu da yaklaşık 130 dolar ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.