btbilgi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in geliştirdiği ‘İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka, İnovasyon ve Girişimcilik’ projesi, Avrupa Komisyonu tarafından KOSGEB koordinatörlüğünde yürütülen Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri (EEPA) kapsamında bu yıl ‘Ulusal Şampiyon’ seçildi. Dünya çapında başarılar kazanmış ekipleri desteklemesi ile bilinen projenin, inovasyon ve girişimcilik alanlarında önemli uluslararası platformlardan 2020 Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri’nde (EEPA) Türkiye’yi temsil edeceği açıklandı.

2020 Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri yarışması 2006 yılından beri Avrupa Komisyonu’nun sponsorluğunda düzenlenmekte. EEPA yarışmasında girişimcilik ve KOBİlerin desteklenmesini hedefleyen ulusal, bölgesel ve yerel düzeydeki uygulamalar değerlendirilmekte. Yarışmaya AB üyesi ülkeler ile COSME Programındaki İzlanda, Sırbistan ve Türkiye katılıyor. Ödül programına Avrupa düzeyinde, binlerce yeni işletmenin kurulmasını destekleyen projelerin başvurduğu bilgisi verilmiş.

İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka, İnovasyon ve Girişimcilik projesinin amacı, lise öğrencilerine inovasyon bilincinin aşılanması olarak özetleniyor. Bu sayede gençlerin bilim ve teknolojinin gücüyle yenilikçi, katma değeri yüksek projeler geliştirmesi ve uluslararası yarışmalarda Türkiye’nin başarıyla temsil etmesi hedeflenmekte.

Mart 2019 tarihinden beri 32 ilde toplam 207 lisede 9 bin 824 öğrenciye İnovaTİM eğitimleri verilmiş. Her biri 10 hafta süren eğitimlerde, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT), inovasyon, bilgi çağı ekonomisi, girişimcilik, ihracat ve yapay zeka konularında dersler uygulanmış. Ayrıca lise öğrencilerine üniversite hayatı ve eğitim bölümleri hakkında mentorluk desteği de verilmiş.

Eğitimlerin ardından 2020 yılı itibari ile verilen robotik eğitimlerinde, öğrencilerin bir robot oluşturmaları istenmiş. Görüntü işleme teknolojilerinin değerlendirildiği bu süreçte renklere göre ileri-geri hareket etme, nesneleri ayırt ederek tanımlama ve engelle karşılaştığında durarak yön değiştirme görevlerini gerçekleştiren bir robot hazırlanmış. Öğrenciler aldıkları eğitimler sonucunda takımlar oluşturmuşlar ve geliştirdikleri robotik projeleri ile ulusal ve uluslararası yarışmalarda hem okullarını hem de Türkiye’yi temsil etmişler.

Yarışmaların sonucunda Erzurum Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Erzurum genelinde düzenlenen robotik yarışmasında ikinci olmuş. İnovaTİM lise proje takımı Sneaky Snakes, Türkiye Bosphorus Regional yarışmasını birinci bitirerek Türkiye şampiyonu olmuş. Ardından da dünya şampiyonasına katılarak ‘en iyi otonom görev yapan robot’ ve ‘en iyi mentor’ ödüllerini kazanmış. Sneaky Snakes ekibi, bölgesel yarışmada 26 ödülden en değerli 3 ödülü temsil eden ‘Blue Banner’ bayraklarından ikisini de kazanmayı başarmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.