btbilgi

Akıllı telefonlar günlük hayatımızda artık büyük yer kaplıyor. En azından bilgisayarlarımız kadar önemli ve etkin hale gelmiş durumdalar. Bazı amiral gemisi modelleri, belli seviyede dizüstü bilgisayarlar kadar performans bile verecek kadar güçlendiler. Telefonların ana sıkıntısı, devamlı elimizde olmaları gerektiği için belli bir ekran büyüklüğünün üzerine çıkmalarının pratik olmaması. Buna çözüm olarak, çeşitli teknoloji firmaları akıllı telefonlar ve dizüstüleri birleştirmeye çalışıyor. Son örnek Apple’ın iPhone ve MacBook birleştiren patentinde görülebilir.

Patently Apple sitesinin yayımladığı haberde, Mart 2017’de firmanın başvurduğu bir patentten bahsedilmekte. Eylül 2018’de kabul edilen patentte Apple’ın iOS cihazları için geleceğe dönük aksesuar fikirleri yer almaktaydı. Apple 2020’nin Ocak ayında ise buna bir devam petenti eklemiş durumda. Patentte sunulan aksesuar, iPhone’a bir klavye ve daha büyük bir ekran eklemek üzerine tasarlanmış gibi gözüküyor.

Patentte MacBook benzeri bir dizüstü kasası ve ona dışarıdan takılan bir iPhone telefon görülebiliyor. Telefonun kendisi iPhone 13 veya yakın gelecekte piyasaya sürülecek yüksek performanslı başka bir cihaz olabilir. Patent kullanıcıların gelecekteki akıllı telefonlarını aynı zamanda bir dizüstü fonksiyonları ile kullanmalarına yönelik bilgiler veriyor. Dizüstü kasasına takılan telefon cihazın beyni ve işlemcisi olabilir. Telefonun yerleşimi, aynı zamanda bilgisayarın interatkif dokunmatik kontrol yüzeyi haline gelmesini de ifade ediyor.

Apple firması iPad Pro 2020 ve Magic Keyboard aksesuarı kombinasyonunu, normal bir dizüstü bilgisayara rakip olacak şekilde konumlandırmak istediğini açıklamıştı. Bu kombinasyon kullanıcıların ilgisini çekerse, patentte bahsedilen aksesuar da Apple için ileride gerçekleştirilecek bir proje olabilir denilmekte.

Tabi ki Apple bu konsepti ilk düşünen teknoloji firması değil. Daha önce de benzer fikirler görmüştük. Bunların arasında Motorola Atrix ve Asus Padfone projeleri sayılabilir. Ek olarak oyun donanım firması Razer’in CES 2018 fuarında gösterilen ancak henüz gerçek bir ürüne dönüşmemiş Project Linda konsepti de var. Bunların hiçbiri şimdiye kadar işe yaramadı ama belki Apple gerçekleştirirse ilk doğru uygulanmış örneğini göreceğiz. Ayrıca bunun sadece bir patent olduğunu ve belki asla gerçekleşmeyeceğini de hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.