btbilgi

Dünya çapında ulaşım teknolojileri geleceğe dönük projelerle gelişiyor. Akıllı şehirler, yapay zeka destekli trafik yönetimi, elektrikli otomobiller ve otobüsler, otonom araçlar derken her gün farklı bir konseptle karşı karşıya geliyoruz. Şimdi bunlara bir de Koronavirüs sonrası dünyada ulaşım sistemlerinin farklılaşma zorunluluğu geldi. Artık tıklım tıkış toplu ulaşım araçlarının bir salgın hastalık durumunda ne kadar riskli olduğunu biliyoruz. Tüm bunları bir araya getiren bir tasarım stüdyosu, ‘Island’ adını verdiği yenilikçi bir araç geliştirmiş.

Island fütüristik görünümlü bir tramvay ve tasarımcısı da Andrea Ponti. Ponti bu konsepti COVID-19 sonrası dönem için Hong Kong şehrinde kullanılmak üzere meydana getirmiş. Çift katlı ve sürücüsüz araç, aynı zamanda yeni normal koşullarına da uygun bir düzen içeriyor. Sosyal mesafe koymayı pratikleştiren araç ndüstriyel tasarım, ulaşımda otomasyon, kentsel mobilite ve sürdürülebilirlik fikirlerini bir potada toplamakta.

Hong Kong’a özel sürücüsüz fütüristik tramvay: Island

Araca Island, yani ‘ada’ ismi verilmesinin sebebi, içindeki oturma düzeninin farklılığından geliyor. Tramvayın oturma alanları, sosyal mesafeyi kolaylaştıran büyük dairesel banklar şeklinde tasarlanmış. Yolcular bu banklarda dışa bakacak biçimde oturuyor ve yüz yüze gelmiyorlar. İç mekan nötr ve rahatlatıcı olması için minimalist tasarıma, siyah kömür renkte duvarlara, ahşap zeminlerle doğal görünümlü kaplamalara sahip. Koyu renk paleti özellikle yolcuların seyahat sırasında Hong Kong manzaralarına odaklanabilmeleri için seçilmiş.

Dış tasarım ise, Hong Kong’un fütüristik kentsel manzaralarından ilham alan kavisli cam yüzeylerden oluşmakta. Geniş camlar sayesinde aracın içine doğal ışık giriyor ve kubbeli cam tavan ise geceleri şehrin mutheşem manzaralarını yolculara açıyor.

Hong Kong’a özel sürücüsüz fütüristik tramvay: Island

Aracın sürücüsüz olması yerden kazanılmasına ve iç mekanın optimize edilebilmesine olanak vermiş. Bu sayede seyahat sürelerinin sabitlenebilmesi ve trafikte güvenliğin artırılması hedeflenmiş. Island için özel tasarlanan duraklarda araç hızlı şarj edilebiliyor. Sırf bunun için özel bir şarj bağlantı noktası üretilmiş. Aracın dışına dikey yerleştirilmiş LED ışıklar her hava koşulunda görünürlüğü artırdığı gibi, otonom faaliyetler hakkında yayaları ve sürücüleri haberdar etmeye yaramakta.

Hong Kong’a özel sürücüsüz fütüristik tramvay: Island

Yine tasarım ekibi tarafından hazırlanan tramvay durakları  sade ve şık bir görünüme sahip. Açık yapısı ile düzenli bir insan akışını kolaylaştırıyor. Yolcular özel bir kart ile araca binmeden önce ödemeyi yapıyorlar, akıllı ekranlardaki grafikler de yolcuları baştan sona süreç boyunca yönlendiriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.