btbilgi

Normal kıyafetlerinizi evdeki çamaşır ve kurutma makinelerinde temizleyip, ardından da ütüleyerek yeni gibi yapabiliriz. Peki ya kuru temizleme teknikleri ile temizlenmesi gereken kıyafetler ne olacak? Onları ancak bu iş için açılmış özel bir temizleme dükkanına götürebiliriz. Bazı firmalar gelip kıyafetlerinizi evden alıyor, temizleyip geri getiriyor. Ama şimdi bir cihaz var ki kuru temizleme işini 5 dakikaya indiriyor ve her mekana götürüyor. Adı da Presso.

Presso makinesi yaklaşık olarak bir buzdolabı veya küçük bir kıyafet dolabı büyüklüğünde. Tekerlekleri sayesinde normal kapılardan geçecek ve her yere kolayca taşınabilecek şekilde tasarlanmış. Cihazın amacı kuru temizlemeyi 5 dakikada bitirmek. Bir kez yerine koyduktan sonra tek yapmanız gereken elektriğe bağlamak ve kapısını açıp temizlenecek giysileri içine asmak. Ne tür giysilerin temizlendiğine bağlı olarak, Presso bir seferde en fazla üç ürün temizleyebiliyor. İç boyutu sınırlı olduğu için çok uzun elbiseler ne yazık ki kabine sığmıyor. Cihazın bir diğer sınırlaması da, temizleme işleminin uyumlu olmadığı deri kıyafetler, yani onları da cihazda temizleyemiyorsunuz.

Kapı kapatıldıktan ve uygun temizleme opsiyonu seçildikten sonra, cihaz EPA (ABD Çevre Koruma Kurumu) tarafından onaylı alkol bazlı bir dezenfektanı, içindeki dört buhar jetinden püskürtmeye başlıyor. Kıyafetler böylece hem temizlenmekte hem de dezenfekte edilmekte. Verilen bilgiye göre kullanılan dezenfektan karışımı ciltte veya gözde tahrişe neden olmuyor, kumaşların rengine zarar vermiyor ve bakterileri etkili biçimde öldürüyor.

Cihazın bir başka ilginç özelliği de kıyafetlerin kırışıklıklarını giderme tekniği. Bunun için kabinin içine monte edilmiş, giysiye tutturulan ve elektriksel olarak geri çekilebilir teller kullanılmakta. Kıyafetler bir yandan temizlenirken, bir yandan da otomatik şekilde gerginleştirilmekte. Kırışıklıklar buhar ve germe kombinasyonu ile gideriliyor. Bu yöntemin gelenksel kuru temizleme süreçlerindeki preslemeye benzer bir sonuç verdiği, ama preslemenin kıyafete yaptığı olumsuz etkilerden kaçınıldığı iddia edilmekte.

Firma cihazları kurumsal müşterilere abonelik aracılığı ile kiralamakta. Ücretlerin kullanıma göre değiştiği aktarılmış. Presso’yu evinize koyup kuru temizleme sorunlarını çözmek pek pratik olmasa da, kuru temizleme dükkanları bundan alıp çok acil müşteri taleplerini çözmek için değerlendirebilirler. Oteller bunları müşterilerinin gecelik kuru temizleme istekleri için kullanabilir. Bir başka kullanım alanı da film/dizi setleri ve tiyatrolar. Bu setlerdeki gardırop yöneticileri, çekimlerde günlük kullanılan kıyafetleri Presso ile hemen temizleyip sonraki çekime hazır hale getirebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.