btbilgi

Küresel filo kiralama firması LeasePlan, araştırma şirketi Ipsos ile iş birlii ile gerçekleştirdiği ‘Mobility Monitor’ araştırmasının araç verileri ve gizlilik konusu ile ilgili raporunu yayımladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 farklı ülkeden 4 bin’in üzerinde kişinin katıldığı çalışma, yeni nesil araçların sürücü verilerini kaydetmesi ve bu verilerin otomotiv firmaları tarafından kullanılmasını ele alıyor. Küresel katılımcıların büyük çoğunluğu kişisel verilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmasıyla ilgili endişe duyduğunu söylerken, Türk sürücüler ise bariz fayda sağlamaları durumunda veri gizliliğine çok da önem vermediklerini ifade etmiş.

Sürücü verilerine kim sahip?

Raporda, katılımcıların yüzde 53’ünün araçlardan toplanan verilere kimlerin sahip olduğu konusunda endişeli olduğu aktarılmakta. Yüzde 52’si sattığı araçlarda kişisel verilerinin kalmasını dert ederken, yüzde 49’u ise bu verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılması konusunda sıkıntılı.

Türk katılımcıların kişisel veri paylaşımı konusundaki endişeleri, araştırma sonuçlarının ortalamasına yakın durumda. Araç verilerinin kime ait olduğu konusunda Türk katılımcıların yüzde 57’si endişeli. Sadece yüzde 22’si endişe duymadığını belirtmiş. Aracın iade edildiği veya satıldığı durumlarda içerisindeki kişisel veriler hakkında endişe duyan Türk katılımcıların oranı yüzde 52. Katılımcıların yüzde 31’i ise bundan endişe duymuyor. Verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmasında endişe duyan Türk katılımcıların oranı yüzde 51, endişe duymayanların oranı ise yüzde 22.

Fayda varsa veri paylaşılabilir

Katılımcıların yüzde 70’i trafik sıkışıklığının, seyahat süresinin veya yakıt ve bakım maliyetlerinin azalması durumlarında verilerinin paylaşılmasında sakınca görmüyor. Araç emisyonlarının azaltılması söz konusuysa veri paylaşımına tamam diyenlerin oranı yüzde 68. Araç performansının artırılması ile sonuçlanacaksa, veri paylaşımına sıcak bakanların oranı ise yüzde 66.

16 katılımcı ülke içerisinde trafik sıkışıklığı, maliyetlerinin azaltılması, araç performansının artırılması ve emisyon azaltımı için koşulsuz şekilde en çok “evet, paylaşmaya istekliyim” diyen ülke Türkiye olmuş. Trafik sıkışıklığı ve seyahat süresini azaltmak söz konusu olunca, Türk sürücüler yüzde 38 oranla verilerini paylaşmaya koşulsuz evet demiş. Yakıt ve bakım maliyetlerini azaltmak ile araç performansını artırmak sonucu için veri paylaşmaya istekli sürücülerin oranı yüzde 37. Türklerin yüzde 36’sı emisyonları azaltmak için bilgilerini paylaşmaya sıcak bakıyor.

Veri koruma her şekilde önemli

Raporda araç verilerinin daha güvenli sürüş, sürdürülebilir bir dünya, düşük bakım/yakıt maliyetleri ve trafik sorunlarının önüne geçilmesi gibi alanlarda işe yarayacağı ifade edilmiş. Fakat tüm bu verilerin kullanıcıların rızası ve farkındalığı ile toplanıyor olmasının da önemli olduğu hatırlatılıyor. Kullanıcıların veri paylaşım kararlarını diledikleri zaman kolaylıkla değiştirebilmesinin de veri koruması açısından kritik olacağı belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.