btbilgi

Otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerin küresel yükselişi sürüyor. Tüm meslekleri etkileyecek dijital teknolojiler, McKinsey’in ‘Future of Work’ araştırmasında gelecekteki ekonomik büyümenin en önemli faktörü olarak ele alınmış. Raporda 2030’a kadar potansiyel verimlilik artışının yüzde 60’ının bu alandan geleceği öngörüsü mevcut. International Labour Organization (ILO) ise Koronavirüsün yarattığı ekonomik krizin, küresel iş gücüne dahil insanların yarısına yakınını işsizlik tehlikesiyle yüz yüze getireceğini raporlamış. İşte ‘Yeni Yetenek Girişimi’ gibi programlar bu insanlar için bir ümit kaynağı olabilir.

Microsoft, LinkedIn ve Github işbirliğinde hayata geçirilen Yeni Yetenek Girişimi, COVID-19 salgını döneminde işleri etkilenen insanlara yeni dijital yetenekler sağlama amacı güdüyor. Programa katılanlar kendilerini geliştirerek, yeni meslekler edinme sürecinde daha rahat hareket edebilecekler. Ayrıca işlerine devam edenler programa katılarak mevcut mesleklerinde yeni yetkinlikler kazanabilecekleri gibi, gelecekteki meslekler için de daha donanımlı hale gelebilirler.

Hem LinkedIn CEO’su Ryan Roslansky, hem de Microsoft CEO’su Satya Nadella bu girişim aracılığıyla iş arayışı içinde olan 25 milyon insana yol haritası çizmeyi hedeflediklerini aktarmaktalar. COVID-19 salgınının toplum sağlığı ve ekonomik açılardan küresel bir krize dönüştüğünü ifade eden liderler; işsizlik oranlarının özellikle kadınlar, engelliler ve yüksek eğitim almamış kişiler arasında daha dikkat çekici bir yükseliş trendinde olduğuna işaret ediyorlar.

Veriye ve dijital teknolojiye dayalı bu kapsamlı girişim; LinkedIn Learning, Microsoft Learn ve GitHub’ın içeriklerine ücretsiz erişim vermekte. Program kapsamında sunulan iş arama araçları, iş gücü açığı bulunan meslek gruplarını ve bu mesleklerde faaliyet gösterebilmek için sahip olunması gereken yetenekleri kolayca farketmeye yarıyor. Program dahilinde 500’den fazla online eğitim bulunuyor. Bunlara katılanlar, seçecekleri uzmanlık sertifikalarına uygun fiyatlarla sahip olabilecekler. İlk aşamada İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca olarak sunulan kaynaklar, LinkedIn’in Yeni Yetenek Girişimi programı için hazırladığı web sitesinden erişilebilir olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.