btbilgi

Her ne kadar elektrikli otomobiller Avrupa çapında artıyor olsa da, şarj istasyonu sorunları hala tam anlamı ile çözülebilmiş değil. Şu anda Avrupa çapında 150 bin’den daha fazla elektrikli araba şarj istasyonu bulunmakta. Ama sürücüler farklı firmaların uygulamaları, abonelik sistemleri, nasıl belirlendiği açık olmayan elektrik fiyatları ve birbirinden karmaşık çeşitli ödeme yöntemleri ile boğuşmak durumunda. Bosch firması şarj istasyonları konusundaki bu karışıklığı düzeltmek için bir çözüm getiriyor.

Bosch’un çözümü, sürücülerin akıllı telefonlarını kullanarak 16 Avrupa ülkesinde onbinlerce şarj istasyonu bulabildikleri ve kolayca şarj işlemlerini gerçekleştirebildikleri bir şemsiye servis sistemi. Elektrikli araç sürücüleri ‘Charge My EV’ uygulamasını ya da ‘Clever Laden’ gibi ortak hizmet sağlayıcıları kullanarak, ister kendi bölgelerinde isterlerse de Avrupa seyahatleri sırasında boş şarj istasyonlarını bulabiliyor. Ağa kayıt olmak, aracı istasyonda şarj etmek ve ödeme yapmak sadece birkaç tıklama ile halledilebilmekte. Fiyatların ise kullanıcılara açık bir şekilde yansıtıldığı aktarılmış.

Avrupa’da 150 bin araba şarj istasyonu tek bir çatıda

Tüm bu çaba, aslında elektrikli araçların şarj istasyonlarının Almanya’da bile sorun yaratması üzerine başlatılmış. Almanya Enerji ve Su Endüstrileri Birliği (BDEW), Almanya’daki kamusal ya da yarı-kamusal şarj istasyonu sayısını Mart 2020 sonu itibarı ile 27 bin 730 olarak açıklamış. İstasyon sayılarının artıyor olması gayet başarılı bulunuyor, fakat sorun orada değil. Almanya’da 200’den fazla servis sağlayıcısı farklı tip şarj istasyonu erişim kartları sunmakta. EuPD Research’ün Mayıs ayı raporuna bakılırsa ülkede 288 farklı elektrikli araç şarj tarifesi mevcut. Bunların üzerine, hizmet şirketleri sabit fiyattan kilowatt/saat hesabına geçince büyük bir fiyatlandırma karışıklığı meydana gelmiş.

NewMotion’un verdiği bilgiye göre elektrikli araç sürücülerinin neredeyse yarısı (yüzde 45), şarj istasyonlarına erişim sağlamak için iki ya da dört adet farklı abonelik kartı almak durumunda. Elektrikli araç sürücülerinin yüzde 15’i ise beş veya daha fazla farklı karta sahip. Bosch’un çözümü hem sürücüleri erişim kartlarının fazlalığı sebebiyle oluşan karışıklıktan, hem de tarife kıyaslama zorluğundan kurtaracak. Sürücülere ödeyecekleri bedeli ve şartnameleri açıkça gösteren bir şarj istasyonu fiyatlandırma sistemi sunulmakta. Böylece final bedelde ortaya kötü sürprizler çıkmayacak.

Bu çözüm araç üreticileri, filo yöneticileri ve mobilite hizmet sağlayıcıları tarafından kullanılan şarj istasyonları bulma uygulamalarıyla uyumlu durumda. Firmalar şarj istasyonu ağını kendi uygulamalarına ya da araçların bilgi-eğlence sistemine entegre edebilecek. Ağdaki bilgi şirketlerin kendi çalışanları ya da müşterileri için sundukları şarj istasyonları hakkındaki bilgi ile desteklenebilecek. Bosch ise şarj noktaları, iş ortağı yönetimi, faturalandırma konularını üstlenecek ve gerekli bilgi işlem altyapısını sunacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.