btbilgi

Koronavirüs döneminde internet altyapılarına ve servislerine artan ihtiyaç, 5G çözümlerinin teknolojik bir trend değil de gerekli bir gelişme olduğunu göstermiş durumda. 5G sayesinde günlük hayatın ve önceliklerin nasıl değişeceğini inceleyen KPMG, bu yöndeki sektör bazlı araştırmalarını bir raporda toplamış. KPMG’nin analizine göre 2023 yılına kadar bağlanabilirlik, yazılım, donanım ve hizmet merkezli beş sektör toplamda 500 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip olablir. Aşağıda özetlenen bu sektörlerin şu andaki toplam piyasa değeri ise 361 milyar dolar şeklinde hesaplanmış.

2023’de toplamı 500 milyar dolar edecek 5 sektör
Kaynak: KPMG

Endüstriyel Üretim

2023’e kadar 5G ve uç bilişim çözümlerinin üretim sektörünü 136 milyar dolardan 206 milyar dolara yükselmesi söz konusu, bu da yüzde 51 oranında artış anlamna geliyor. Yapay zeka ve 5G süreçlere dahil edildikçe firmalar yüksek kalitede ürünleri daha hızlı ve ucuza üretebilecek. Daha az üretim hatası sayesinde tasarruf sağlanacak, üretim süreçleri daha sürdürülebilir ve düşük emisyonlu teknolojilerle desteklenecek.

Uzaktan Sağlık

Sağlık sektöründe tele-sağlık çözümleri, 5G sayesinde pazarı yüzde 66 büyütme potansiyeline sahip denilmiş. Bu da 2020’deki 27 milyar dolardan 2023’de 45 milyar dolara yükselme şeklinde hesaplanmış. Geleceğin akıllı sağlık cihazları şeker ölçüm sistemi, kan basıncı ölçme, nabız ölçümü gibi özellikleri birarada barındıracak. Hastalarla ilgili verileri 7/24 toplayan sensörler ve analiz eden yapay zekalar ile hastane dışında önleyici sağlık hizmetleri gelişecek.

Akıllı Ulaşım

2020’de 12 milyar dolarlık piyasa payına sahip ulaşım sektörünün, akıllı şehirler sayesinde 2023’e kadar yüzde 100 büyüme ile 24 milyar dolara çıkabileceği aktarılmakta. Sensörler ve analiz sistemleri en sıkışık noktaları, yol çalışmalarını ve kazaları anlık güncellemeler ile sürücülere ve yolculara bildirecek. Trafik yönetimi gerçek zamanlı şekilde optimize edilerek kolaylaşacak, daha hızlı ve güvenli seyahatler sayesinde yolcuların yaşam kalitesi yükselecek.

Çevre Gözlem

5G teknolojilerinden büyük ölçüde faydalanacak bir dğer sektör de çevresel gözlem ve takip. Şu anda 2,8 milyar dolarlık pazara sahip sektör için 2023’de 5 milyar dolara çıkabilir öngörüsü yapılmış. Çevre ve sağlık alanında çalışan şirketlerin, çevresel tehditleri anlamaları için farklı kanallardan gelen verileri yorumlaması, doğru kararlar alabilmek için karmaşık verileri analiz etmesi gerekiyor.

Oyun

Küresel oyun sektörü daha şimdiden 180 milyar dolarlık kapasiteye sahip. Bu durum yenilikçi servisler ve altyapı teknolojileri sayesinde 2023’e kadar 236 milyar dolar hacime ulaşabilir. Oyuncular artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik oyunlarını her yerde oynayabilmek için hem daha güçlü donanımlara hem de daha güçlü kablosuz bağlantılara ihtiyaç duyacaklar. 5G’nin hızlı ve güvenli bağlantı imkanlarının bu teknolojileri büyük ölçüde desteklemesi bekleniyor. Ayrıca oyun sektöründe bulut tabanlı sistemlere geçişin hızlanması da bir diğer öngörü.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.