btbilgi

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden Qualcomm, en yeni Snapdragon Wear 4100 serisi giyilebilir teknoloji çipsetlerini tanıttı. Yeni çipset Google Wear OS destekleyecek, sürekli açık kalabilme özelliği ve bazı şarj geliştirmeleri sunacak. Bu özellikler uyku modunda, kalp atış takibinde ve fitness ölçümlerinde büyük işe yarayacak gibi görünüyor.

Bu sene piyasaya sunulacak Snapdragon Wear 4100 çipsetli akıllı saatler aslında büyük yenilik getirmiyor. Apple Watch da uyku takibi yapıyor ve sürekli açık kalma modları içermekte. Samsung’un ve Huawei’nin çeşitli saatleri de benzer özelliklere sahipler. Fakat akıllı saat pazarının bu üç isimden ibaret kalmaması, Qualcomm’un her sene yenilikçi mobil ürünler çıkartması sayesinde olacak.

Snapdragon Wear 4100 ve 4100 Plus çipsetleri, geçen nesildeki Snapdragon Wear 3100 serisi çiplere göre performans artışı ve yüzde 25’e kadar daha iyi batarya ömrü vaat etmesi ile dikkat çekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gelişmiş becerilerin çoğu ne yazık ki sadece 4100 Plus çipset için geçerli olacak. Sürekli açık kalma modunda desteklenecek özellikler arasında haritalar, kalp atış hızı ölçümü, adım ölçümü, uyku durumu takip, GPS takip, daha fazla renk ve animasyon kullanma, bildirim ve dokunma desteği gibi şeyler var. Bu çipsetlerle donatılacak spor saatlerin, sürekli açık modundayken 12 saat boyunca GPS takibi yapabileceği iddia ediliyor.

Snapdragon Wear 4100 ile daha gelişmiş akıllı saatler

2020’nin en çok ön plana çıkartılacak teknolojilerinden biri 5G. Ama Qualcomm’un yeni akıllı saat çözümlerinde 5G teknolojisi henüz desteklenmiyor. Çipsetin içinde olacağı saatler gelişmiş 4G LTE bağlantılarına sahip olacak, bu da daha az güç tüketimi anlamına geliyor. Qualcomm’un henüz bileklerde 5G bağlantı fikrine sıcak bakmadığı aktarılıyor. Firma mutlaka bunu gerçekleştirmek için çalışıyordur. Fakat henüz açıklanmış resmi bir bilgi yok.

Çinli üretici Mobvoi’nin 2020’de piyasaya süreceğini duyurduğu TicWatch Pro 3 model akıllı saat, yeni çipseti barındıracak ilk Google Wear OS saati olacak. Onun dışında büyük markalardan bir duyuru gelmiş değil. TicWatch Pro 3’un içine 4100 Plus çipseti olacak, firmanın çocuklar için geliştirdiği Imoo Z6 Ultra model akıllı saatte ise 4100 çipseti olacağı açıklanmış. Yeni işlemcilere sahip saatlerin fiyatları belli olmasa da, yılın ikinci yarısında hem daha fazla markadan model gelmesi, hem de fiyatların açıklanması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.