btbilgi

Akıllı telefonlerda ve tabletlerde dokunmatik kontrollere o kadar alıştık ki, artık yer yerde parmaklarımızın altında olsunlar istiyoruz. Biliminsanları da üç boyutlu baskı teknikleri ve püskürtülebilir elektronik teknolojilerinin birleşimi sayesinde bunu gerçekleştirmeye hzırlanıyorlar. ProtoSpray adı verilen yeni buluş, neredeyse her yüzeye ve her nesneye uygulanabilecek sprey formunda yeni bir tür dokunmatik ekran.

Bristol Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, dokumatik ekranların aynı plastik veya boya gibi kullanılabilmesini sağlamak istiyor. Bu amaçla geliştirilen ProtoSpray teknolojisi bir bilimsel makalede açıklanmış. Özetle 3D yazdırılmış bir temel tabakayı, önceden tasarlanmış birbirine bağlı bir elektrot yapısını ve eşit şekilde yayılmış bir elektrolüminesan (EL) mürekkep katmanını kullananarak bunu gerçekleştirmekte. Bu sıvı spreyleme ile yüzeye püskürtülüyor, daha sonra devre bağlanıyor ve elektrik verildiğinde hafifçe parlıyor. Oluşan katmanın en önemli özelliği parmak baskısına tepki verebilmesi.

Tanıtım videosunda bu işlem bir küp, bir yarımküre ve hatta bükülebilir Möbius şerit şekilli bir tüp üzerinde bile uygulanıyor. Ekip bu teknolojiyi kullanarak mucitlerin, cihaz üreticilerinin ve yaratıcı markaların her şekil ve boyutta etkileşimli nesneler yaratabileceğini düşünmekte. Mesela ellemeden kapı açmaktan, müzelerde ziyaretçilere interaktif turlar yaratmaya kadar farklı kullanım alanları olabilir. Ve işin güzel kısmı, bu teknoloji sabit bir pakete dönüştürüldüğünde uygulama için uzmanlık gerektirmeyecek. Son kullanıcılar bile iletken plastik ve elektrolüminesan boya ile interaktif çözümler üretebilecekler.

Her şey çok pratik gözükmesine rağmen, hala araştırmada alınması gerken epeyce yol var. Ekip bir makine tasarlayıp, istenen nesneyi ve püskürtülen mürekkebi tek bir adımda üretebilmeyi planlıyor. Ayrıca teknolojinin ticari kullanım için daha verimli ve uygulanabilir hale gelmesi de gerekli. Ekibin baş araştırmacısı Ollie Hanton şu bilgileri veriyor: “Üç boyutlu plastik baskı ve elektrik uygulandığında aktive olan püskürtülebilen materyaller sayesinde üreticilerin bilgileri görüntüleyebilen ve dokunmayı algılayabilen farklı şekillerdeki nesneler  tasarlamalarını destekleyebiliriz. Vizyonumuz insanların şu anda mürekkep, boya veya kil kullandıkları gibi, dokunmatik ekranları da bir kendini ifade ortamı haline getirmektir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.