btbilgi

Siber dolandırıcılar Koronavirüsün yarattığı endişe ve karışıklıktan faydalanarak her türlü numarayı denediler gibi görünüyor. Bunların arasında son aylarda yükselişi ile dikkat çekenlerinden biri de otomatik telefon aramaları. Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 bin’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırma, zor zamanlarda yapılan bu fırsatçılığı ortaya koymakta.

Yaşlılara yönelik servisler sunan ABD kökenli Provision Living firması tarafından yapılan çalışmaya göre, yaklaşık dört kişiden biri COVID-19 salgını başladıktan sonra otomatik telefon aramaları vakalarında artış yaşadığını aktarmakta. Katılımcıların yaklaşık beşinden biri ise sirek olarak COVID-19 hastalığı ile ilgili otomatik sahte arama aldığını belirtmiş. Sahte aramalar ve kısa mesajların konuları incelendiğinde, en yaygın olarak tedavi (yüzde 22 oranla), finansal yardım (yüzde 18 oranla) ve ücretsiz COVID-19 testi (yüzde 18 oranla) vadedildiği saptanmış.

Güvenlik firması ESET’in araştırmayla ilgili raporuna bakılırsa, sahte aramaların beşinden ikisi Amerikan Sosyal Sigortalar İdaresi’nden (SSA), üçte birinden fazlası (yüzde 38 oranla) Milli Gelirler İdaresi‘nden (IRS) ve yine üçte birinden fazlası seyahat şirketlerinden erişmeye çalışıyormuş gibi davranmakta. Rapora göre otomatik telefon aramalarının hepsi hepsi zekice kurgulanmış gibi görünüyor. Özellikle salgın döneminde insanların tatil planlarını iptal etmeleri, maddi zorluğa düşmeleri ve zor zamanlar geçirmeleri her türlü kaynaktan istisnasız yardım aramalarına; bu da dolandırıcıların bu yönde sahtekarlık planları yapmalarına sebep oldu denilmekte.

Yüzde 15’lik bir kesim, Milli Gelirler İdaresi’nden olduğunu iddia eden kişilerden destek çekleri ile ilgili bir otomatik sahte arama aldığını paylaşmış. ABD Milli Gelirler İdaresi’nin normalde insanları telefonla aramadığı da hatırlatılıyor. Gelir idaresi kurumu vatandaşlardan belirli bir ödeme yöntemi (banka kartı, hediye kartı, banka havalesi vb.) kullanmasını talep etmiyor, onun yerine genellikle vergi mükellefine borçlu oldukları herhangi bir vergiye ilişkin fatura göndererek çalışıyor. Vatandaşların buna dikkat etmeleri ve şüpheli durumları fark ederek önlem almaları tavsiye edilmiş.

Otomatik sahte telefon aramaları insanların yaşamlarını olumsuz yönde etkilemiş. Katılımcıların yarısından fazlası bilinmeyen numaralardan gelen aramaları cevaplamaktan korktuğunu açıklamış. Yine yaklaşık yarısı (yüzde 46 oranla) sahte arama olduğunu düşündüğü için telefonu açmayıp önemli bir aramayı kaçırmış. Arananların yaklaşık üçte biri de bilinmeyen numaraları geri aramadan önce Google‘da taratıp güvenilir olduğuna emin olmak istemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.