btbilgi

Şu anda e-ticaret yatırımı yapmak isteyen küçük işletme sahipleri ve girişimciler için ideal bir zaman denilebilir. Nielsen Türkiye’nin bir araştırmasına göre, salgın sürecinde eskiye oranla online alışverişi daha sık tercih eden Türk tüketicilerin oranı yüzde 37. İyi planlanmış ve uygulanmış bir online alışveriş sitesi, neredeyse fiziksel bir dükkanın lokasyonu ve içeriği kadar değerli hale gelebilir. Girişimcilere online servisler sunan GoDaddy, e-ticarete giriş yapmayı planlayan küçük işletme sahibi ve girişimcilerin göz önünde bulundurması gerekenleri şöyle özetlemekte:

Vurucu alan adı

Eğer halihazırda fiziksel bir mağazanız varsa ve ek satış kanalı olarak online mağaza oluşturmak istiyorsanız işletmenizin kimliğinin farklı platformlarda tutarlı olması için alan adınızın işletmenizin adıyla uyumlu olması iyi bir fikir olabilir. Diğer yandan, eğer işletmenizi yeni kuruyorsanız akılda kalacak ve markanızın hikayesini anlatmanıza yardımcı olacak bir isim seçmeye özen gösterin.

Doğru hosting platformu

E-ticaret sitesi kurmanın bir diğer önemli adımı da web sitenizin ne yapmasını istediğinize karar vermeniz. Bu doğrultuda sorabileceğiniz sorulardan bazıları şöyle: Müşterilerinizin ürünleri renk ve beden gibi özelliklere göre filtrelemesini sağlayan bir araca ihtiyacınız olacak mı? Müşterilerinizin kupon kodu kullanabilmesini istiyor musunuz? Birden fazla ödeme seçeneği sunacak mısınız? Hosting firması seçerken bunlara karar vermiş olmak ve platformun bunları karşılayacağına emin olmak gerekli.

Arama motoru optimizasyonu

E-ticaret web sitenizi planlarken işletmenize uygun olan anahtar kelimeleri ve arama hacimlerini görmek için anahtar kelime araştırması yapın. Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama yapmak için arama motorlarına girdikleri kelimelerdir. İşletmeler için de anahtar kelime araştırması önemlidir çünkü bu sayede hedef kitlenizi daha iyi anlayabilir, ne aradıklarını görebilir ve bunları arama sonuçlarında daha görünür olabilmek adına kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejisi

Öncelikle işletmeniz için sosyal medya hesapları oluşturun ve bunları web sitenize bağlayın. Sosyal medya reklamları uygun maliyetli bir faaliyet olabilir ve web sitenize bağlantı veren, ürün ve hizmetlerinize odaklanan reklamlar oluşturmanız online mağazanıza daha çok müşteri çekmenizi sağlayabilir. Hedef kitlenizin hangi platformları tercih ettiğini değerlendirerek hangi sosyal medya kanalları ile başlangıç yapacağınızı belirleyebilirsiniz.

Online ödeme yöntemleri

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre kredi kartıyla yapılan online alışverişler, Nisan ayındaki toplam kredi kartı harcamalarının yüzde 24’ünü oluşturdu. Online alışveriş sitenizde kredi kartı ödemeleri kabul etmeye başlamadan önce hem kendi verilerinizi hem de ziyaretçilerinizin verilerini koruma altına aldığınızdan emin olun. Online mağazada kredi kartı ödemeleri kabul edebilmeniz için bir de sanal POS edinmeniz gerekiyor. Bunun için bankanız veya ödeme sistemleri sunan kurumlar ile görüşebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.