btbilgi

Her gün sağlığımızı korumak ve dengeli beslenmek için meyve ve sebzeler yiyoruz. Peki bunlarla beraber plastik de yiyor olabileceğimiz hiç aklınıza gelir miydi? Daha önce tuzda, birada, şişelenmiş sularda, musluk sularında, kabuklu deniz ürünlerinde, şekerde ve toprakta mikroplastik parçacıkları bulunduğunu çeşitli araştırmalar sonucunda öğrenmiştik. Fakat yeni bir çalışma sebze meyvelerde vitamin, mineral ve lifle birlikte mikroplastikler de olduğunu ortaya koyuyor.

Environmental Research dergisinde bilimsel makale şeklinde yayımlanan araştırma, yenilebilir meyve ve sebzelerde mikroplastiklerin raporlandığı ilk çalışma. Şimdiye kadar taze ürünlerin içinde mikroplastik keşfedilmemişti. Ama araştırmaya göre sebzelerin ve meyvelerin topraktan mikroplastik parçacıkları emdiği, bunları bitkisel dokularda depoladığı ve yenilmek sureti ile insan vücuduna aktardığı ispatlanmış durumda.

Çalışma İtalya’daki Catania Üniversitesi ile, Tunus’taki Sousse ve Monastir üniversitelerinden birleşik bir araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilmiş. Ekip havuç, marul, brokoli, patates, elma ve armut gibi çeşitli ürünleri test etmiş. Bu ürünler, insanlar tarafından günlük tüketimi en fazla olan taze sebze ve meyveler oldukları için seçilmiş. Örnekler küçük meyve satıcıları ve büyük süpermarketler de dahil olmak üzere, Catania şehrindeki farklı noktalardan satın alınmış.

Toplanan ürünlerdeki mikroplastik ve nanoplastik seviyelerini analiz eden araştırmacılar; en fazla partikül buluduran ürünlerin sırasıyla elma, armut ve havuç olduğunu saptamış. Marullar en az sayıda mikroplastik parçacıklarını içeriyor olmalarına rağmen, parçacıkların havuçtakilerden daha büyük olduğu da gözlemlenmiş.

Araştırma raporunda hem yetişkinlerin hem de çocukların ‘tahmini günlük parçacık alım miktarı’, en çok elma yedikten sonra ve en az da havuç yedikten sonra artış göstermiş. Çocukların düşük vücut ağırlıkları sebebiyle daha fazla partikül almakta oldukları belirtilmekte. Çocuklar normalde belirtilen meyve ve sebzelerden daha az yiyorlar ama vücut ağırlığına göre oranlandığında daha fazla partiküle maruz kalıyorlar. Araştırmacılar nanokirlenme konusunda daha fazla inceleme yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Plastic Soup Foundation bir basın açıklamasında şu endişeleri aktarıyor: “Bu araştırma, plastiğin sebzelere girdiğini kanıtlayan ilk çalışma. Eğer sebzelere giriyorsa, sebze yiyen her şeye de giriyor demektir. Yani  et ve süt ürünlerimizde de olmaları gerek. Şimdi öğrenmemiz gereken şey, bunun bizi nasıl etkilediği. Burası da henüz keşfedilmemiş bir bölge. Plastik bizi hasta ediyor mu?”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.