btbilgi

Salgın dönemi tüm sektörler için zorluklar ve belirsizlikler getirdi. Fakat aynı zamanda şöyle bir duraklayıp, gelecekteki zorluklara daha iyi karşı koyabilmek için gereken yeni çözümleri üretebilmek için gerekli zamanı da sağlamış durumda. Salgın sonrasındaki dönemde farklı sektör ve iş alanlarından kuruluşların yaşayacağı dönüşümün yapıtaşlarından biri de uç bilişim (edge computing) olabilir.

Araştırma firması IDC’nin öngörülerine bakılırsa, 2023 yılına kadar devreye yeni alınacak şirket içi altyapılarının yarısı kurumsal veri merkezleri yerine kritik uç konumlarda bulunacak. Uç bilişim teknolojisi olgunlaştıkça iş dönüşümlerine yol açacak potansiyele sahip olmaya başladı. Bir süredir kuruluşların ilgisini çekerken, birçok şirket bu teknolojileri altyapılarına entegre etmenin planlarını yapıyorlar.

Uç bilişim çözümleri halen yaygın değil. Ama Gartner’ın bir raporuna göre, Nesnelerin İnterneti (IoT) alanındaki büyümeye bakıldığında 2025 yılına kadar kurumsal olarak üretilen verilerin yüzde 75’inin geleneksel veri merkezi veya bulutun dışında oluşturulup işlenmesi söz konusu. 2019 yılında 3,5 milyar dolar değerinde olan küresel uç bilişim pazarının, 2027 yılına kadar 43.4 milyar dolara ulaşabileceği öngörülmekte.

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün 21 ülkede 22 sektörden 1.500 yöneticiyle gerçekleştirdiği bir araştırmada, yöneticilerin yüzde 91’i kuruluşlarının uç bilişim projeleri ile ilgilendiği ortaya çıkartılmış. Kuruluşlar uç bilişimi müşterilerine yeni dijital deneyimler sunmak, veri güvenliğini iyileştirmek ve operasyon devamlılığını geliştirmek için bir araç olarak görüyorlar. COVID-19 döneminde edinilen deneyim, bu etkenlerin ne kadar önemli olduğunu herkese göstermiş durumda.

Uç bilişim özetle, büyük hacimli verilerin cihazlardan buluta ya da dahili veri merkezine taşınması yerine cihazın kendisinde işlenmesi yaklaşımına verilen isim. Bu sayede işlem gücü verinin oluşturulduğu yerde sağlanıyor; bu da ilk bakışta akıllı telefonlar, tabletler ve IoT cihazlarını akla getirmekte. Ama o kadarla da kalmıyor, kalabalıkların yönetiminden teslimata uzanan her alanda kullanılan dronların performansını da artırmaya yarayacak. Ani ve sürekli trafik artışları yaşayan ağlar uç bilişim çözümleri ile kapasite, hız ve güvenlik performanslarını da iyileştirebilecekler.

Bu geçişte en önemli faktörlerden biri 5G teknolojisi olacak. 5G çözümleri kritik uygulamalara hizmet kalitesi eklerken, bir yandan da kısa gecikme süresi, eşsiz bant genişliği ve ağ dilimlemesi gibi özellikler sunmakta. Diğer taraftan akıllı mobil cihazların ve sensörlerin bağlantıları iyileşecek, bu sayede kuruluşlar cihazlardan gelen veri akışını daha verimli bir şekilde kullanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.