btbilgi

Türkiye’nin dijital dönüşümünü güçlendiren tüm kadın girişimcilere açık olarak düzenlenen Teknolojinin Kadın Liderleri yarışması 2020’de dördüncü kez gerçekleştirildi. Teknoloji odaklı iş ve eğitim faaliyetlerinde bulunan kadın girişimcilerin 5 kategoride değerlendirildiği yarışma, bu sene Microsoft Türkiye, Habitat Derneği, Wtech Teknolojide Kadın Derneği ve Kodluyoruz Derneği iş birliğiyle online olarak gerçekleştirildi. Microsoft Teams üzerinden aday sunumlar ve jüri oylamaları yapılan Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kategori birincileri:

Teknolojinin Kadın Liderleri 2020 yarışması sonuçları

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi Ödülü: Aysel İnce

Engelsiz Merdiven Projesi: Aysel İnce, teknolojiyi ve bilimi çocuklarla buluşturmak hedefiyle öğretmenliği seçen bir eğitimci. Van Çatak’taki Bilgi Köyü’nde ilçenin ilk ‘Matematik Sınıfı’nı kurdu. Birkaç ay sonra öğrencilerinin yaptığı ‘Engelsiz Merdiven’ projesiyle YGA Zirvesine davet edildi. Şu an öğrencileri, teknolojinin doğru ve faydalı bir şekilde kullanılmasını anlatmak için Bilim Şenliği hazırlığı yapıyor.

Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider Ödülü: Gülay Özkan

Maturo Life Projesi: Tasarım danışmanlık şirketi GEDS’in kurucusu olan Gülay Özkan, ESSEC Business School Paris’te dersler veriyor. GEDS, tasarım araçlarını kullanarak organizasyonları hizmet verdikleri insanlarla yenilikçi yöntemlerle buluşturuyor. GEDS,2017 yılında Birleşik Krallık’ta 65 yaş üstü insanların yaşamını kolaylaştırmak üzere çözümler üreten MATUROLIFE projesine tasarım lideri olması için davet edildi.

Genç Teknoloji Yıldızı Ödülü: Selin Alara

IC4U2 ve BB for All Akıllı Robot Projeleri: 13 yaşındaki Selin Alara, 8. Sınıf öğrencisi. 9 yaşında kodlama öğrenmeye ve 10 yaşında robot yapmaya başlayan Selin, C++ ve Python programlama dillerine hakim. Ic4U, BB4All, Haşmet the Android ve üzerinde çalıştığı yeni robot olmak üzere 4 tane robotu bulunan Selin, 2018 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen Coderdojo Coolest Projects yarışmasında donanım kategorisinde birinci oldu.

Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi: Zehra Çataltepe

Tazi Projesi: Zehra Çataltepe, Gartner’ın duyurduğu ‘Cool Vendor in AI Core Technologies’ alanında dört şirketten biri olan Tazi’nin Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü. Tazi’de amaç, yapay öğrenmeyi herkes için kolay ve kullanışlı bir teknolojiye dönüştürmeye yardımcı olmak. Zehra Çataltepe, her yıl onlarca öğrenciye yüksek lisans düzeyinde Yapay Öğrenme ve Örüntü Tanıma dersleri veriyor.

Engelleri Aşan Kadın: Zülal Tannur

WeWalk Projesi: Görme engelli Zülal Tannur on sekiz yaşında. Sivil toplum kuruluşu YGA’ya 50 bin başvuru arasından kabul edilen Zülal Tannur, görme engelliler için geliştirilen ve dünyanın devrimsel özellikler taşıyan ilk akıllı bastonu WeWalk üzerinde yapılan çalışmalara ilham kaynağı oldu. Daha çok görme engellinin bu ürüne erişmesine yardımcı olmak için bir Change.org kampanyası başlattı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.