btbilgi

Kaybolan veya çalınan cihazlara yönelik takip uygulamaları geliştiren ABD merkezli Prey şirketi, müşterilerinin mobil cihazlarının yüzde 69’unun kaybolduğunu, yüzde 31’inin ise çeşitli şekillerde çalındığını bildirmiş. Akıllı telefon kaybetmek veya çaldırmak herkesin başına gelebilecek bir şey. Peki böyle bir duruma hazırlıklı mıyız? İşte güvenlik firması ESET’ten hazırlık için önlem önerileri:

Veri yedekleme

Akıllı telefon içindeki verileri yedeklemenin birçok yolu bulunmakta. Kontaklar, mesajlar ve fotoğraflar gibi tüm temel gereksinimleri içeren yerel bir yedekleme dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Bunu ayda bir kez yapmanız uzun vadede başınızı ağrıtacak sıkıntılardan kurtulmanızı sağlayabilir. Alternatif olarak verileri düzenli olarak buluta yedekleyecek otomatik yedekleme özelliği telefonda etkinleştirilebilir. Dosyalarınızı buluta belli aralıklarla elle de yüklenebilir. Bulut yedekleme yapılırsa, telefon çalınırsa bile tüm yedeklenmiş veriler kolayca yeni bir telefona aktarılabilir.

Parola ve biyometrik kilit

Akıllı telefonlar koruma için birden fazla yöntem sunmakta. En iyi seçenek, karmaşık bir parola ve parmak izi veya biyometrik kilit seçeneklerini birleştirip bir kombinasyon kullanmak. Biyometrik güvenlik mobil cihazlarda ekstra bir güvenlik katmanı sağlaması açısından önemli. Parola konusunda da varsayılan seçenek yerine daha karmaşık bir parola seçilmesi önerilmekte. Parola ne denli karmaşıksa, hırsızların parolayı kırması da o denli zorlaşır.

‘Telefonumu bul’ özelliği

Telefonun markasına veya işletim sistemine bağlı olarak, mutlaka entegre bir ‘telefonumu bul’ seçeneği yüklüdür. iPhone cihazlarında ‘iPhone’umu Bul’, Samsung cihazlarda ‘Mobil Cihazımı Bul’ ve genel olarak Android telefonlarda ise ‘Cihazımı Bul’ benzeri isimli bir özellik vardır. Bu özelliği veya uygulamayı etkinleştirmek, çalınma durumunda cihazı bulmaya yardımcı olmaya yarar. Ayrıca bu türden uygulamaların, çok işe yarayacak başka ek güvenlik özellikleri de olmakta. Telefonu yakınlarda bir yerlerde kaybettiğinizi düşünüyorsanız, basitçe zil çaldırma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik telefonun ses çıkarmasını sağlar ve yakındaysanız zil sesini duyabilirsiniz.

Uzaktan silme

Akıllı telefon işletim sistemlerinin bir başka güvenlik özelliği uzaktan veri silmedir. Son çare olarak kullanılması önerilen bu özelliğe, ancak telefonu kesinlikle geri alamayacağınızı düşünüyorsanız başvurulmalı. Cihaz geri gelmeyecekse bile, en azından kişisel veriler gizli kalır. Cihazın çalındığına ya da erişilemeyeceğine eminseniz, operatörünüzle iletişim kurmalı ve telefonunuzun durumunu bildirmelisiniz. Kötüye kullanılmaması için SIM kartınızı devre dışı bırakacaklardır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.