btbilgi

Robot teknolojileri geliştikçe ortaya çok farklı yaklaşımlar çıktığını görüyoruz. Bunların aralarında dev robot kolları veya strofordan heykel yapabilen robotlar gibi ilginç örnekler var. Robotlar çok değişik alanlarda görev yapabilecek şekilde özelleşiyor ve beceriler kazanıyorlar. Bunlardan biri olan SlothBot, adından anlaşılacağı gibi ilhamını Tembel Hayvan denilen türden almakta.

SlothBot isimli robot, ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde bulunan Georgia Tech araştırma enstitüsü mühendisleri tarafından inşa edilmiş. İlk örneği geçen sene tanıtılan robotun tasarım amacı, dünya çapındaki çevre koruma çabalarına yardımcı olmak. Yapması istenen şey ise ağaç tepelerinden orman hayvanlarını, bitkilerini ve çevre koşullarını izlemek. Yüksek enerji verimli bir yaklaşım sayesinde, bu görevleri yavaş ve akıllıca hareketlerle gerçekleştirecek biçimde planlanmış.

Atlanta Botanik Bahçesi’nde aktive edilen robot, doğal dünyadaki tembel hayvanlara benzer şekilde yavaş hareket ediyor. Gövdesi yaklaşık bir metre uzunluğunda ve üç boyutlu yazıcıda basılmış bir kabuktan oluşuyor. Gövdenin içinde bir motor, dişli sistemi, batarya, elektronikler ve sensörlerle hepsini besleyen bir güneş paneli bulunmakta. Robot entegre sensörleri sayesinde çevresini izlemek dışında sıcaklık, hava durumu veya karbondioksit seviyelerini de ölçebiliyor. Hareketi ise iki nokta arasında çekilmiş bir kablo üzerinde yavaşça ileri geri gitmekle sınırlı. Batarya seviyeleri azaldığında ise kablo üzerinde hareket edip kendine güneş ışığını toplayabileceği bir nokta buluyor ve kendini panelleri aracılığı ile şarj ediyor.

Georgia Tech’de elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Magnus Egerstedt, robotla ilgili şu bilgileri aktarmış: “SlothBot tasarım ilkesi olarak yavaşlığı benimser. Robotlar günümüzde tipik olarak bu şekilde tasarlanmıyor. Fakat yavaş ve hiper enerji verimli olmak, SlothBot’un ancak aylarca veya yıllarca izleyerek saptanabilecek şeyleri gözlemlemek için çevreye uyumlu biçimde faaliyet göstermesini sağlayacak.

SlothBot gelecek birkaç ay boyunca Atlanta Botanik Bahçesi’nde görev yapmaya devam edecek. Bu test süresi boyunca araştırma ekibi doğal ekosistemleri etkileyen farklı faktörler hakkında yenilikçi bilgiler edinebilmeyi umut ediyor. Bu da ormanların, bitkilerin, hayvanların ve nadir türlerin korunmasına yardımcı olabilecek yöntemler geliştirmekte işe yarayacak. Araştırmacıların projedeki teknik hedeflerinden biri, SlothBot’un kablodan kabloya geçerek daha büyük alanları gezebilmesini sağlayacak mekanizmalar geliştirmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.