btbilgi

Dünyanın dört bir yanında okullar Koronavirüs yüzünden kapandı ve uzun zaman da açılmadı. Bazı ülkelerde her seviyede eğitim aksarken, bazıları da Türkiye gibi eğitimi bir miktar bile olsa online ortamlara kaydırmayı tercih etti. Hükümetler aksayan eğitim programlarını TV ve internet dersleri aracılığı ile vermeye çalışırken, öğrencilerin farklı konularda aldığı bireysel ve kurumsal dersler de internete kaydı. Bu arada online eğitime destek olan Google Classroom, Zoom ve Microsoft Teams gibi servisler de büyük ilgi gördü.

Android Police sitesinin verdiği bilgiye göre, Google’ın Classroom dahil birçok uygulaması COVID-19 salgını döneminde rekorlar kırmayı başarmış. PlayStore’daki Android Auto ve YouTube Go uygulamaları 500 milyonluk indirmeyi yakalarken, Google Classroom ve Google Maps Go ise 100’er milyonluk indirme seviyesi görmüş. 50 milyon adetli indirmeye sahip Google Assistant Go’nun ise daha gideceği epeyce yol var gibi görünüyor.

Bu servisler arasında Classroom bir yönü ile öne çıkıyor. Android Auto uygulması Android 10 işletim sistemi ile bütün güncelleme alan telefonlara yüklendi. Go serisi uygulamalar ise Android Go işletim sistemine sahip tüm telefonlarda otomatik olarak yüklü geliyor. Ama Classroom işletim sistemine yüklü gelmiyor, yani kullanıcıların kendilerinin Play Store’dan indirip kullanmaları gerekli. Artan indirme sayılarının, salgın döneminde dünya çapında online eğitime daha da ağırlık verilmiş olmasının direk sebebi olması söz konusu.

Google Classroom’un başarısının bir başka nedeni de, kar amacı gütmeyen organizasyonlar veya kişisel Google hesabı olan herkes için tamamen ücretsiz olması. Öğrencilerinin ders malzemelerine, canlı kurslara, sanal sınıflara ve ödevlere kolay erişim sağlamasını isteyen öğretmenler bu sistemden sıkça faydalandılar. Google Meet videokonferans uygulaması ile entegrasyon da online ve canlı yapılan dersleri daha pratikleştimeye yaradı. Bu entegrasyonun son aylardaki indirmelerde katkısı olduğu tahmin edilmekte. Google Classroom için 127 bin’den fazla kullanıcının Play Store’da verdiği not 5 üzerinden 3,8.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.