btbilgi

Akıllı telefonların becerileri geliştikçe, hem iş dünyasında hem de günlük yaşantıdaki rolleri artıyor. Siber suçlular da bu popüleriteyi fırsat bilerek, zararlı yazılımları mobil platformlarda daha çok yaymaya çalışıyorlar. Özellikle de kriz dönemlerinde mobil siber saldırı faaliyetlerinin yoğunlaştığı ve kullanılan saldırı vektörlerinde daha seçici olunduğu gözlemlenmekte. Siber saldırganlar akıllı telefon saldırılarını doğru zamanlama ve doğru tekniklerle başarılı kılma peşinde.

Kaspersky güvenlik araştırmacılarına göre, siber suçlular baskı altındayken güvenlik önlemlerini gevşeten ve telefonlarına güvenilir güvenlik çözümleri kurmayan kişileri hedefliyorlar. Son verilen bilgilere göre Koronavirüsün etkili olduğu Ocak – Haziran 2020 ayları boyunca, Türkiye’de 159 bin 415 adet akıllı telefon saldırısı gerçekleştirilmiş. Yılın ilk aylarında yaşanan saldırı sayısı 51 bin’in biraz üzerindeyken, Mart ve Nisan’da yüzde 35 daha fazla zararlı yazılım saptanmış ve saldırılar 71 bin sınırını geçmiş. İlkbaharın son ayında ise kullanıcılar toplamda 34 bin’den fazla saldırıya maruz kaldılar.

Güvenlik araştırmacıları aynı aylarda benzer sayıların Suudi Arabistan’da da görüldüğünü aktarmakta. Fakat Türkiye’de yaşanan vakaların genel dinamiği incelendiğinde, karantinanın ülkedeki tehdit durumunu olumsuz yönde etkilediği ve zararlı faaliyetlerin artmasına neden olduğu kanısına varılmış.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Victor Chebyshev bu rakamlarla ilgili şu analizi yapmakta: “Siber güvenlik söz konusu olduğunda, tüm dünyada yaşanan bir değişim günlük davranışlarımızı yeni saldırı vektörlerine karşı yeniden değerlendirmemizi gerektiriyor. COVID-19 salgını ve insanların evden çalışmaya başlaması, siber saldırganların yeni saldırı vektörleri denemesine ve toplumun henüz hazır olmadığı yeni yöntemler kullanmasına yol açtı. Henüz yalnızca 5 ay olmasına rağmen 2020’de saldırganların kullanıcıları şaşırtmak için bazı inanılmaz teknikler kullandığına şahit olduk. Bu nedenle COVID-19 dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olup temel siber güvenlik önlemlerini almak gerekiyor. Özellikle Türkiye gibi, bankacılığı hedef alan zararlı yazılımların ve diğer tehlikeli mobil zararlı yazılımların sık görüldüğü bölgelerde buna özen gösterilmeli.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.