btbilgi

COVID-19 salgını yüzünden tek kullanımlık yüz maskeleri, eldivenler ve başka benzer ürünlerin kullanımı dünya çapında hızla arttı. İnsanların sağlığını korumak için üretilmiş bu türden ürünler, ne yazık ki Dünya için yeni sorunlar yaratmakta. Tek kullanımlık sağlık ürünleri çöplerle birlikte okyanuslara karışıyor ve uzun vadeli plastik kirliliğine sebep olmaları söz konusu. Maske ve eldivenlerle kirlenen okyanuslar, su ve gıda kaynakları yeni tehlikeler oluşturuyor.

ABD hükümetine bağlı bir kurum olan Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), Haziran’da yayımlanan bir raporda bu ürünlerin dağıtımı hakkında bilgi vermiş. Rapora göre ABD çapında 149,2 milyon cerrahi maske, 14,3 milyon yüz kalkanı ve 1 milyardan fazla eldiven gönderilmiş. Bir başka bilgi de, Fransa’nın Nisan ayında Çin’den 2 milyar adetlik tek kullanımlık maske sipariş etmiş olduğu. Bu rakamlar buzdağının görünen yüzü denilebilir.

Çeşitli gönüllü okyanus ve deniz temizlik grupları, Koronavirüs sonrasında sahillerde ve sularda giderek daha fazla sağlık ürünü görmeye başladıklarını aktarıyorlar. Bunlardan biri, ABD çapında 80 şubesi olan Surfrider. Surfrider gönüllüleri düzenli olarak kumsallardan çöpler ve enkazlar topluyorlar. Toplanan her şey kaydediliyor ve online bir veritabanında sunuluyor. Şimdiye kadar ‘COVID Öncelikli Ürünler’ kategorisinde 23 dezenfektan mendil, 23 eldiven ve 12 yüz maskesi toplanmış. İlk aşamada rakamlar az ama çeşitli yerlerden gelen bilgiler rakamların büyük bir hızla artmakta olduğuna işaret ediyor.

Bir başka kurum da, Fransa’da benzer şekilde çalışan ‘Opération Mer Propre’ (Temiz Deniz Operasyonu). Bu kurumun üyeleri Côte d’Azur, Antibes ve Cannes çevresinde sık sık dalışlar yapıyorlar. Denizden topladıkları eşyaların ve çöplerin görüntülerini kaydediyor ve Facebook’da yayımlıyorlar. Grubun sözcüsü Julie Hellec, maskeler ve eldivenlerin son dalışlarda toplanan toplam atığın yüzde 5’ini oluşturduğunu aktarmakta. Ama hiçbir şey yapılmazsa bu oranın yüzde 80’e kadar çıkabileceği yönündeki kaygılarını da ifade ediyorlar.

Kar amacı gütmeyen çevresel savunuculuk grubu olan Ocean Conservancy’den de uyarılar var. Bu grup her Eylül ayında, tüm dünya çapında bir milyon gönüllünün katıldığı bir Uluslararası Kıyı Temizliği etkinliği gerçekleştirmekte. Grup 2018’deki temizlikte kıyılardan 400 bin adet atık ürün toplamış. Bu yılki rakamlar daha belli değil ama grup COVID-19 ile ilgili sağlık ürünlerini de ayrıca listeleyeceğini belirtiyor. Grubun ‘Trash Free Seas’ (Çöpsüz Denizler) programının kıdemli yöneticisi Nick Mallos, Koronavirüs atıklarının denizlerde durgun su artışına ve bunun da tamamen yeni hastalıklara neden olabileceğinden endişe ettiklerini açıklamış. Sağlık ürünü atıklarının ABD’de Hong Kong kıyılarına kadar her yerde görülmekte olduğuna dair raporlar gelmeye devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.