btbilgi

ABDli perakende devi Amazon, her büyük teknoloji devi gibi kendi otonom araç çözümleri üzerinde çalışıyor. Firmanın niyeti bu teknolojileri kullanarak otonom araba yapmak değil, daha çok paket teslimatlarını müşterilere küçük boyda otonom robotlarla gerçekleştirmek. Firma şimdiye kadar otonom araç startup’ı Aurora’ya yatırım yaptı ve kendi kendine gidebilen kamyonlar tasarlayan Embark’ın araçlarını test etti. Şimdi bu çabalara bir de Zoox satın alması ekleniyor.

Kaliforniya merkezli, yaklaşık 1.000 çalışanı olan otonom araç startup’ı Zoox’a büyük bir talip var. İlk olarak The Information tarafından bildirilen haber, daha sonra Amazon tarafından da doğrulanmış. Buna göre Amazon satın alma için 1 milyar dolardan fazla bir ödeme yapacak. Firmanın Küresel Tüketici CEO’su Jeff Wilke yaptığı açıklamada şunu söylüyor: “Zoox birinci sınıf bir otonom sürüş deneyimi hayal etti. Bunu tasarlamak ve tamamlamak için çalışıyorlar. Amazon gibi Zoox da hem yenilikçilik hem de müşterileri konusunda tutkulu ve yetenekli. Zoox ekibinin vizyonlarını yakın gelecekte gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz.”

2014 yılında kurulan startup, müşterilerin akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çağıracakları elektrikli robot taksiler üzerine çalışıyor. Otonom mobilite teknolojilerini sıfırdan geliştiriyorlar ve Amazon da Zoox’u kendi altında çalışmalar yapacak, ama bir yandan da tamamen özerk projelerini devam ettirebilecek bir yapıda tutacak gibi. CEO’su Aicha Evans’ın ve kurucu ortağı/CTO’su Jesse Levinson’un şirketi yönetmeye devam edeceği bilgisi verilmiş.

Amazon’un müşterilere paket teslim etmek için Zoox’un otonom araç sistemlerini ne seviyede kullanacağı henüz kesinlik kazanmamış durumda. Ayrıca bazı uzmanlar bu satın alma ile, Amazon’un Uber veya Lyft gibi markaların iş alanına girmeye çalıştığı yönündeki şüphelerini de belirtiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.