btbilgi

Tüm dünyada ve ülkemizde karantina zorunlulukları yavaş yavaş kaldırılıyor. ‘Yeni normal’ adı verilen süreçler, insanların eski hayatlarına dönüşlerinde salgının tekrar yayılmaması için bir çok önlem alınmasını gerektiriyor. Bu önlemlerin bir kısmı ofis ortamlarını tekrar çalışanlarına açan şirketler açısından önemli. Çalışanlar dışında ziyaretçilerin de güvende olmaları için sosyal mesafenin korunması ve insan yoğunluğunun azaltılması gerekli. İşte tam da burada şirketlerin yardımına yenilikçi teknolojiler yetişiyor.

Normal şartlar altında güvenlik ve verimliliğe hizmet eden çözümlerin artık ofis çalışanlarının sağlıklarının korunması amacıyla kullanıldığını aktaran Sensormatic firması, ofislerde devreye sokulmakta olan bazı denetim uygulamalarını şu şekilde özetlemekte:

Vücut ısısı kontrolü

Noktasal ısı ve yüksek ateş tespitine yönelik kullanılan termal kameralar, işyerlerinde ve ofislerde giriş alanı ve benzeri noktalara yerleştiriliyor. Böylece çalışanlar ve müşteriler ofis ortamına girerken vücut ısısı otomatik şekilde kontrol edilebilmekte. Vücut ısısı belirli bir düzeyin üstünde olan kişiler tespit edildiğinde sistem uyarı veriyor ve işyerleri gerekli önlemleri hemen alabiliyor.

Maske kontrolü

İnsanların maske takıp takmadıkları da akıllı kameralar aracılığı ile takip edilebilmekte. Kameraların video analiz özellikleri sayesinde, çalışanların ve müşterilerin girişte ya da takılması zorunlu olan alanlarda maskeli olup olmadıkları saptanıp sesli/görsel uyarı verebiliyorlar.

Biyometrik geçiş

Biyometrik geçiş kontrol sistemleri arasında yer alan iris ve yüz tanıma teknolojileri, temassız erişim özellikleriyle şu anda en önemli sorunlarından biri olan hijyen konusuna çare oluyor. Çalışanlar ve ziyaretçiler daha önce sisteme tanıtılan yüz ve iris bilgileri sayesinde herhangi bir yere dokunmadan sadece birkaç saniyeyle ölçülebilecek kısa bir sürede giriş-çıkış yapabiliyorlar.

Giyilebilir beacon cihazları

İnsanlar ofis ortamlarında sosyal mesafenin nasıl korunacağını düşünürken, ortaya beacon cihazları çıktı. Genelde bileklik şeklinde olan bir giyilebilir cihazlar sayesinde, çalışanlar arasındaki sosyal mesafe takip edilmekte. Mesela iki kişi en az 2 metre mesafede 2 dakika boyunca yan yana durduğunda sesli uyarı veriliyor.

Ofislerde yoğunluk

Ofislerin ne kadar yoğun olduğu, üç boyutlu kameralar ve ışın sensörlerinin kullanılmasıyla denetlenmekte. Sistem her mekanın giriş ve çıkış noktalarına yerleştirilen kameralar ile sensörler aracılığı ile çalışıyor. İş yerlerinde yemekhane, tuvalet, dinlenme yerleri gibi alanlara yerleştirilen ekranlarda içeride kaç kişi olduğu, kaç kişinin girebileceği ve yaklaşık ne kadar süre bekleyeceği gerçek zamanlı analiz edilip uyarılar verilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.