btbilgi

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), salgın döneminde mobil bankacılık uygulamalarının kullanımındaki hızlı artışa dikkat çekiyor. FBI raporuna göre ABD çapında yılın başından beri bu kategorideki finansal uygulamaların kullanımı yüzde 50 oranında artış göstermiş. FBI İnternet Suç Şikayet Merkezi (IC3) ise mobil bankacılık platformlarındaki yükselen popüleritenin, aynı zamanda siber suçluların ilgisini de çektiği uyarısında bulunmuş.

FBI’ın online dolandırıcılık biriminden yapılan açıklamaya göre, ABD vatandaşlarının yüzde 75’inden fazlası 2019 yılında en az bir kez mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanmış. Yapıan araştırmalar Amerikalıların yüzde 36’sının bankacılık faaliyetlerini yürütmek için mobil araçlar kullanmayı sürdüreceğini ve yüzde 20’sinin banka şubelerini daha az ziyaret etmeyi planladığına işaret etmekte.

ABDli tüketicilerin mobil bankacılığı fiziksel olarak ziyaret edilen banka şubelerine alternatif olarak tercih etme eğilimi, siber suçluların yeni dijital bankacılık müşterilerini hedef almaları yönünde sinyaller alınmasına sebep olmuş. FBI İnternet Suç Şikayet Merkezi’ne göre, dolandırıcılar bu amaçla; uygulama tabanlı bankacılık truva atları ve sahte bankacılık uygulamaları gibi çeşitli teknikler kullanacak.

Konuyla ilgili bilgi veren güvenlik firması ESET, bankacılık truva atları ve sahte bankacılık uygulamalarının aynı amaca hizmet etmenin ötesinde kurbanların banka hesaplarını veya kimlik bilgilerini çalmak için farklı stratejiler kullandığını belirtiyor.

Bankacılık truva atları zararsız, eğlenceli ve yararlı bir şeymiş gibi davranarak kullanıcıların onları yüklemesi için çaba göstermekte. Bunlar ilk bakışta oyun uygulamaları, pil yöneticileri, güç arttırıcıları, hava durumu uygulamaları veya video oynatıcıları gibi görünüyorlar. Kullanıcının hiç beklemediği bir zamanda da gerçek bir bankacılık uygulamasına benzeyen oturum açma ekranı çıkartıyorlar. Bu da, eğer kullanıcı dikkatsiz davranacak olursa kimlik veya banka bilgilerini girmesine sebep oluyor. Truva atı daha sonra kullanıcıyı hiç farkettirmeden resmi bir bankacılık sayfasına yönlendirerek şüpheleri ortadan kaldırmaya çalışmakta.

Sahte bankacılık uygulamaları ise daha basit yöntemler kullanmaktalar. Bunlar resmi uygulama mağazalarında bile bulunabiliyorlar. Kullanıcı bunları yükledikten ve başlattıktan sonra, tıpkı gerçek bir bankacılık uygulamasında olduğu gibi giriş sayfası ile açılıyor. Sayfadaki forma yazılan kimlik bilgileri ise siber suçluların kontrolünde olan veri toplama sunucularına aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.