btbilgi

COVID-19 hastalığının yayıldığı dönemde herkes karantinada kaldı ve yaşamımız biraz değişti. Evlerimizde o kadar çok zaman geçirdik ki, artık onlara sadece akşam gidip uyumak zorunda olduğumuz yerler şeklinde bakamıyoruz. Online alışveriş devam ettiği için, salgın döneminde ev içi ve dışı mobilyalar ile aksesuarların satışında ciddi bir artış yaşandı. Bunu göz ardı etmeyen Ikea, inovasyon laboratuvarı Space10 aracılığı ile ‘Everyday Experiments’ adını verdiği bir dizi radikal ev dekorasyon konsepti sundu.

Çeşitli tasarım firmaları ile birlikte çalışan Space10, “Yarının teknolojileri evde yaşamı nasıl şekillendirecek?” sorusunun cevabını vermeye çalışan 18 sıradışı fikir üretmiş. Fast Company sitesi bu konseptlerden en ilgi çekenleri bir makalede özetliyor.

Optical Soundsystem

Tasarım stüdyosu ManvsMachine ile geliştirilmiş bu konseptte artırılmış gerçeklik kullanılıyor. Ikea hoparlörlerinden çıkan ses, bir gökkuşağının renklerinde akan kumlara benzeyecek biçimde görselleştirilmiş. Bu fikri gerçeğe çevirebilmek için üç boyutlu oda haritalaması, odadaki hoparlörlerin birbirleri ile olan göreceli konumunu saptama ve sıradışı bir projeksiyon teknolojisi bir araya getirilmiş.

Point and Repair

Random Studio’dan gelen bu konsept, kullanıcıya hasar görmüş bir mobilya parçasının nasıl tamir edilebileceğine dair fikirler vermek üzerine kurulmuş. Artırılmış gerçeklik ve nesne tarama kameraları kullanılan bu konseptte kullanıcı bir nesneyi üç boyutlu şekilde tarıyor. Tarama uygulaması ise mobilyada neyin kırıldığını saptıyor ve nasıl düzeltilebileceğini kullanıcıya gerçek zamanlı şekilde aktarıyor.

Room Shuffle

Bakken & Bæck tarafından geliştirilen konsept, odalarımızın boş kısımlarını Ikea mobilyaları ile en ideal şekilde nasıl doldurabileceğimizi bize söyleyecek. Prototip bir cihaz evin veya odanın belli bir kısmını taramak için kullanılıyor. Ardından da program size sandalye, lamba ve kanepe seçenekleri ile keyifli bir Ikea mobilya kombinasyonu verebilmek için algoritmalar devreye sokuyor. Bu kombinasyonların Ikea mağazalarında inşa edilmiş küçük hazır oda fikirlerine benzeyeceğini düşünmek zor olmasa gerek.

Neverending Catalogue

Tasarımcı Philip Pries Henningsen’in sunduğu bu fikir, aslında bir yapay zekalı iç mimar prototipi. Bu yapay zeka benzersiz bir yatak odası tasarımı yapabilmek için üç boyutlu grafiklerle oda tasarımları üretiyor. Ikea yatak odası ürünlerinin kullanıldığı bu tasarımlar tamamen prosedürel ve her biri diğerinden farklı. Kullanıcılar beğendikleri bir tasarım bulana kadar üretilen seçeneklere bakabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.