btbilgi

Dijital reklam pazarı her sene belli oranlarda büyümekte. Şimdilik duraklama veya gerileme görünmüyor, çünkü tüketiciler dijital dünyaya her zamankindan daha fazla bağlı. Özellikle de salgın aylarında küresel internet kullanımındaki artış, beraberinde daha fazla reklam görüntülenmesi ve dolayısı ile de pazarın genişlemesi anlamına geldi.

Pazar araştırma firması Statista’nın verilerine göre, dünya çapındaki dijital reklam harcamaları 2020’nin ortasında 355 milyar dolar civarında. Bu da yıllık yüzde 6’lık bir büyüme anlamına geliyor. İnternet kullanıcısı başına reklam harcaması miktarı ise 79 dolar olarak ölçülmüş. Rapora göre küresel dijital reklam harcamalarının 2020 sonunda 384 milyar dolara ulaşmsı mümkün. 2021 yılındaki pazar hacminin ise 435 milyar dolara çıkması öngörülmüş.

Küresel Dijital Raporu’na bakılırsa Türkiye’de 59 milyon internet kullanıcısı var. Kullanıcıların yüzde 84’ü her gün internete giriyor. Toplam nüfusumuzun yüzde 63’ü sosyal medya platformlarını kullanıyor. Google SMB Premier Partneri EG Bilişim Teknolojileri, ülkemizdeki KOBilerin reklam harcamaları konusunda bilgi vermiş. Future of Business raporuna göre, Türkiye’deki KOBİlerin yüzde 71’i yeni ürün veya hizmetlerini tanıtmak için dijital platformları kullanıyor. Online araçları, müşteriler ve tedarikçilerle iletişim kurma amacıyla kullananların oranı yüzde 63. İnterneti ürün veya hizmet satışı için kullanan KOBİlerin oranı yüzde 56 iken, bilgi edinmek amacıyla kullananlarınki ise yüzde 58.

Küçük ve orta ölçekli şirketlerin çoğunda dijital pazarlama faaliyetleri yürütmek için yeterli insan kaynakları bulunmadığı, bu sebeple de şirketlerin dışarıdan pazarlama desteği almak durumunda kaldıkları aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.