btbilgi

Daha önce mimari, doğal yaşam, organik hayvancılık ve dikey tarımı birleştiren bazı projelere yer vermiştik. Bunların arasında en dikkat çekici olanı büyük ihtmalle Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki Merwehaven limanında inşa edilen Floating Farm olsa gerek. Üç katlı bu tesis, şehre yakın bir alternatif dikey tarım ve hayvancılık konsepti olarak kurulmuştu. Bu projeyi aynı isimli firma için tasarlayan tasarım stüdyosu Goldsmith’in yeni projesi, üzerinde güneş panelleri bulunan dev bir tavuk kümesi.

Rotterdam limanına güneş enerjili yüzen tavuk kümesi

Rotterdam limanındaki dev yüzen tavuk kümesi, limanda yaklaşık 7 bin civarında tavuk yetiştirmek için yeterli alan barındıracak. ‘Floating Farm Poultry‘ adı verilen tesis üç duba ile yüzen bir platform üzerine kurulacak. Üç katlık tesis toplamda 3 bin 500 metrekarelik bir alana sahip. Su seviyesinin altında yer alacak en alt katta LED aydınlatma ile ışık sağlanan bir dikey tarla olacak. Burada hidroponik yöntemlerle sebzeler, çeşitli otlar ve tere tarımı gerçekleştirilecek. Ortadaki katta işleme ve paketleme için bir üretim fabrikası olması planlanmış. En üst kat ise kümes hayvanları alanı olarak düşünülmüş.

Projenin ilginç bir özelliği de, tavukların bulunduğu en üst katın yarı saydam bir cepheye sahip olması. Bu sayede tesisin içi görünür olacak ve kıyıya uzanan platformlar bulunacak. Böylece ziyaretçiler gelip bir kent çiftliği nasıl işliyor onu kolayca görebilecekler. Ayrıca ziyaretçiler hem tavukların durumunu, hem hijyen koşullarını, hem de toplama ve paketleme gibi işlemlerin nasıl yürütüldüğünü izleyebilecek.

Rotterdam limanına güneş enerjili yüzen tavuk kümesi

Tesisin tepesindeki güneş panelleri hem tavukların bulunduğu kümes katının ısı kontrolünde işe yarayacak, hem de ihtiyaç duyulan elektriğin önemli bir miktarını karşılayabilecek. Buna rağmen Goldsmith bunların yetmeyebileceğini, hala şebekeden ekstra elektrik çekmek gerekebileceğini de söylüyor. Tesisin içeriye ışık alan yapısı da, geleneksel tavuk yetiştirme tesislerinin aksine hayvanlara güneş ışığı ve gün/gece döngüsünü doğal yöntemlerle vermeyi sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.