btbilgi

Dron uygulamaları çeşitlenip ticari hale geldikçe, kurumlar da bunları faaliyetlerine giderek daha fazla dahil ediyorlar. İşletmeler özellikle Koronavirüs’ün herkeste yarattığı yakın temas endişelerininin bir kısmını bu çözümlerle giderebilmekteler. Ayrıca ticari dron çözümleri sayesinde hem dijital dönüşüm süreçlerini geliştirmekte, hem de yeni normalleşme döneminde müşterilere kaliteli hizmet sunmaya devam etmekteler.

Bu konuda örnek teşkil edecek servis firmalarından biri, ABD’nin Santa Monica şehri merkezli DroneBase. DroneBase özellikle farklı sektörlerden birçok şirkete insansız hava araçlarıyla veri toplama servisleri vermekte. Normalde fiziksel temas gerektirebilecek işlemleri temassız denetim yöntemleri ile çözerek mülk yönetimi, sigorta ve emlak sektörlerine fayda sağlıyorlar. Bunlara birkaç tane örnek şu şekilde verilebilir:

Ev satın alacaklara dijital gezi

Yüz yüze iletişime dayanan geleneksel gayrimenkul satış süreci, salgın döneminden epey olumsuz şekilde etkilendi. Fiziksel etkileşime girmek hem emlak satıcıları hem de alıcılar için risk oluşturuyor. Emlakçılar temassız ve güvenli müşteri iletişimi sağlamak için ticari dron servislerini kullanıyor. Havadan görüntüleme sayesinde ev alacaklar farklı bir deneyim yaşıyorlar. Dronlar tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde evlerin her yeri sanki oradaymış gibi alıcıya gösterilebilmekte. Sanal gezi deneyimi 360 derecelik panorama, üç boyutlu model veya 4K video gibi birçok farklı şekilde hazırlanabilir.

Mülk analizi

Karantina tedbirleri her ülkedeki emlak satış süreçlerinde zorluklara yol açtı. DroneBase’in verdiği bilgiye bakılırsa, dronlar sahada geçirilen süreyi geleneksel analiz yöntemlerine kıyasla yüzde 40 oranında azaltıyor. New York merkezli perakende yatırım şirketi Brixmor Property Group’un son iki yıldır dron servislerini ve özellikle de iki boyutlu dijital ortomozaik haritaları mülk analizi amaçlı kullanmakta olduğu rapor edilmiş.

Hasar tespiti

Sel veya yangın gibi felaketlerden sonra emlak sigortası şirketleri devreye girmekte ve incelemeleri aracılığı ile evlere gelen zararı analiz etmekteler. Burada işin içine giren teicari dron servisleri, mülklerin genel durumlarının tespiti için büyük yardım verebiliyor. Dronlar ile çekilen görüntüler depolanıyor, inceleniyor ve gerektiğinde de paylaşılabiliyorlar. Görüntüler sayesinde sigorta analizcileri zarar gören mülklerin çatı şartlarını da kolayca anlayabiliyorlar. Normalde teknik müfettişlerin fiziksel yöntemlerle yaptıkları bu işler, dronlarla daha başarılı şekilde gerçekleştirilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.