btbilgi

Yaz ayları ile gelen aşırı sıcaklar, beraberlerinde orman yangını tehditlerini de getirmekte. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde 250 bin orman yangını gerçekleşmiş ve 40 milyon hektar kadar yeşil alan yok olmuş. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her sene ortalama 10 bin hektar ormanlık alan zarar görmekte. Ayrıca son 5 yılda yangınlar nedeniyle zarar gören yeşil alanların yüzde 76 oranında arttığı da saptanmış. Orman yangınlarına karşı çözümler geliştiriliyor ve bunlarında arasında bir akıllı kapsül dikkat çekiyor.

Akıllı kapsülün tasarımı, Nesnelerin interneti (IoT) çözümleri üreticisi NetOP Teknoloji’ye ait. Detaysoft’un da yatırımcısı olduğu bu yerli firmanın 5 yıllık bir Ar-Ge çalışması ile geliştirdiği ‘Akıllı Orman Kapsülü Yangın Önleme Çözümü’, entegre sensörleri aracılığıyla topladığı verileri yapay zeka yardımıyla işleyerek yangın risklerinin önceden belirlenmesini ve orman kayıplarının engellenmesini hedefliyor.

Orman yangınlarına çözüm, sensörlerle dolu akıllı kapsül

Akıllı orman kapsülleri helikopterlerden ormanlık alanlara atılabilecek kadar dayanıklılar. Üzerlerindeki güneş enerjisi paneli ve on yıllık batarya ömrü ile uzun yıllar hizmet verebilecek şekilde tasarlanmışlar. Kapsüller anlık olarak ormandaki sıcaklık ve karbondioksit seviyesini ölçüyor. Olası bir yangın durumunda ise, daha yayılmadan fark edilmesini sağlamak üzere birbirleriyle mesajlaşarak lokasyon verisi topluyorlar. Duman ve rüzgar sensörleri yangının boyutu ve gidişatıyla ilgili, GPS sensörü ise yangına müdahale için konum ile ilgili önemli bilgileri yetkili birimlere aktarıyor. Kapsüller yangının içerisinden gerçek zamanlı veriler yollayarak hem yangın riskinin boyutu ve yönü konusunda analizlerin yapılabilmesini, hem de ekiplerin en doğru nokta ya da noktalara müdahale edebilmesini sağlayabilmekte.

Orman yangınlarına çözüm, sensörlerle dolu akıllı kapsül

Akıllı kapsül yalnızca yangınların erken tespitinde ve müdahale evresine değil, elde edilen verilerin akademik çalışmalarda kullanılmasına da yarayacak. Sensörlerin topladığı düzenli veriler bulut sistemde depolanacak. Ardından üniversitelerin, bağımsız araştırmacıların ve kar amacı gütmeyen doğa koruma kuruluşlarının çalışmalarına da açık kaynaklı şekilde sunulması planlanmış. Kapsüllerden toplanan gerçek zamanlı verilerin, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya ilişkin araştırmalara faydalı olması niyeti söz konusu.

Kapsüller sadece bizim kurumlarımızdan değil, yurtdışından da ilgi görmüş. İlk olarak Kanada’da devlet destekli yürütülen, Kanada Orman Bakanlığı’nın Avrupa büyüklüğündeki bir alanı kapsayan projesinde kullanılacağı bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.