btbilgi

Salgın döneminde evlerde kalmak zorundaydık ve dış dünya, arkadaşlar ve aile ile iletişim kurmak için interneti ana araç olarak kullandık. Ona ek olarak her yaştan öğrenciler eğitime online yöntemlerle devam ettiler ve arkadaşlarıyla internet üzerinden iletişim kurdular. Böylece çocukların internette geçirdikleri süre de istemeden artmış oldu. Ne yazık ki dijital tehditleri düşünen bir aile olmak zor ama çocuklara verilecek internet güvenliği eğitimleri çok önemli. Bitdefender bu eğitimlerle ilgili bazı yol gösterici örnekler sunmuş:

Sosyal medya paylaşımları

Sosyal medya platformlarındaki paylaşımlar gençlere zararsız gibi gelebilir. Ama bir fotoğrafın online bir ortamda yayınlandığında sonsuza kadar orada kalacağını öğretmekte fayda var. Ve paylaşımların içinde farkedilmeden verilen kişisel bilgilerin kötü niyetli kişiler tarafından bulunmayacağına hiç bir garanti yok. Çocukların ve gençlerin internette paylaştıkları bilgilerin hassasiyetini öğrenmeleri gerekli.

Yabancılara karşı uyarı

Bir araştırmaya göre dördüncü sınıftan sınıfa kadar tüm öğrencilerin yüzde 40’I, online ortamlarda en az bir kere yabancı biriyle konuşmuş. Çocukların yüzde 53’ünün tanımadığı bu kişilere telefon numaralarını verdiği, yüzde 30’unun yabancı kişilerle mesajlaştığı ve yüzde 15’inin tanımadığı biriyle buluşmaya çalıştığı saptanmış. Her ne kadar online popülerlik ve geniş bir arkadaş listesi gençlerde trend olsa da, kendini güvenilir bir kişi veya bir arkadaş olarak tanıtacak siber suçluların var olduğu da unutulmamalı.

Siber zorbalık

Siber zorbalıkla ilgili daha önce defalarca bilgiler aktardık. Zorbalığın çocuklar üzerinde ciddi psikolojik etkileri oluyor. Siber zorbalık örnekleri arasında kişi hakkında kötü yorumlar yazmak, söylenti yaymak, tehdit etmek ve hatta kişiler hakkında sahte hesaplar açarak onları taklit etmek var. Çocuklara bu konlarda bilgi vererek, online ortamda taciz edildiğinde bu konuda ebeveynle konuşması teşvik edilmeli deniliyor. Siber zorbaların hemen çevrimiçi platformlara veya yerel yetkililere bildirilmesi de önemli.

E-posta tehlikeleri

Günümüzde tüm çocukların ve gençlerin e-posta hesapları var. Dolayısı ile e-posta aracılığı ile gerçekleştiren siber dolandırıcılıklara onlar da maruz kalıyorlar. Gençleri şüpheli bağlantılara tıklamaması veya tanımadığı e-posta adreslerinden gelen mesajlardaki ek dosyaları açmaması yönünde bilgilendirmek öneriliyor. Böylece hem hesap sahibinin özel bilgileri korunur, hem de diğer aile üyeleri ile ortak kullanılan bir cihazı güvende tutmak mümkün olur.

İnternet güvenliği ayarları

Çocuklar sosyal medyada arkadaşları ile sohbet etmek veya online oyunlar oynamak hesaplar açıyorlar. Bazı oyunlarda da kredi kartı bilgileri girilerek çeşitli oyun içi ürünler satın alınabiliyor. Bu online hesapların güvenli parolalara sahip olması zorunlu. Aksi takdirde siber suçlular hesaplara erişip kullanıcılara hem finansal hem de sosyal zararlar verebilir. Ayrıca çocukların özellikle sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarının, profillerin yalnızca arkadaşları tarafından görüntülenebilmesi yönünde yapılması tavsiye edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.