btbilgi

Büyük teknoloji firmaları farklı yollardan gelir elde ediyorlar. Bazıları yazılım veya donanım, bazıları reklam ya da servis, bazıları ise çeşitli teknolojilerin satışından para kazanıyor. Google ise bunların hepsinden birden para kazanabilen devlerden. En iyi bilinen teknoloji geliştiricilerinden olduğu için de, birçok farklı kuruma teknolojik çözümler sağlamakta. Buna emniyet kurumları da dahil. Ama firmanın çalışanları bu durumdan hiç memnun değiller.

CNBC’nin verdiği habere bakılırsa, 16 bin’den fazla Google çalışanı bir imza kampanyasında birleştiler. Bu kampanyanın amacı, Google’ın çeşitli teknolojilerini ABD’nin emniyet kuruluşlarına satmasını durdurmasını talep etmek. Çalışanlar ‘No Police Contracts’ (Emniyete Kontrat Yok) başlıklı bir dilekçeyi geçtiğimiz hafta boyunca şirket içinde gezdirmiş ve imza toplamışlar. Haberde bu kampanyanın ‘ırkçılığa karşı Google çalışanları’ adı verilen bir yapılanmanın çalışması olduğu belirtiliyor.

Google çalışanları imza toplanan dilekçede Google’ın ticari sözleşme seçimleri konusunda hayal kırıklıklarını dile getirmekte. Özellikle de emniyet kurumlarına sağlanan teknolojiler sayesinde, son zamanlarda ırkçılık problemlerinden muzdarip polis kuvvetlerinden para kazanılmasına karşı olduklarını belirtiyorlar. Dilekçede Google’ın sağladığı yapay zeka tabanlı teknolojiler sayesinde emniyet güçlerinin drone istihbarat görüntüleri ile göçmenleri takip ettiği ve Google’ın siyasi eylem komitesinin ‘ırkçı politikacılara ve beyaz üstünlükçü gruplara’ bağışta bulunduğu iddia ediliyor.

Dilekçede dikkat çeken konulardan biri, New York merkezli Clarkstown Polis Departmanı’nın ‘Google Cloud‘un resmi kullanıcılarından biri’ olarak gösterilmiş olması. Bu departman daha önce inceleme altına alınmış ve ‘Black Lives Matter’ protestoları sırasındaki yasadışı gözetim faaliyetleri yüzünden dava konusu olmuştu. Belgede “Bir toplum olarak, ‘Black Lives Matter’ demenin artık yeterli olmadığına inanıyoruz. Artık bu fikrin önemli olduğunu sözlerimizde ve eylemlerimizde göstermemiz gerekiyor” cümlesi yer almakta.

Google Cloud sözcüsü Cynthia Horiguchi ise CNBC’ye verdiği demeçte şunları açıklamış: “Sistematik ırkçılıkla mücadelede anlamlı bir fark yaratan çalışmalara yapmaya kararlıyız. Son haftalarda çalışanlarımızın sunduğu 500’den fazla ürün önerisi inceleniyor. Gmail, GSuite ve Google Cloud Platform gibi herkese açık bilgi işlem platformları için uzun süredir geçerli kullanım şartlarımız bulunmakta. Bu ürünler hükümetler ve emniyet departmanları da dahil olmak üzere yerel makamların kullanımına açık kalacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.