btbilgi

Sektörel analiz şirketi Gartner, en yeni raporunda işletmelerin salgın sonrasındaki dönüşüme hazırlanmalarına yardımcı olması muhtemel 10 veri ve analitik teknolojileri trendini ele almış durumda. Rapora göre daha akıllı ve hızlı yapay zeka, geliştirilmiş veri yönetimi ve ‘X analitiği’ 2020’nin en belirgin teknoloji trendleri arasında.

Daha Akıllı, Hızlı ve Sorumlu Yapay Zeka

Tahminlere göre 2024’ün sonunda kurumların yüzde 75’i, yapay zekayı veri ve analitik altyapılarında 5 kat artış sağlayacak şekilde kullanacak. Halen makine öğrenme (ML), optimizasyon ve doğal dil işleme (NLP) gibi yapay zeka yöntemleri virüsün yayılması ile önlemlerin etkinliği hakkında hayati öngörüler sağlamakta.

Dashboardlara Veda

Gartner’a göre görsel ağırlıklı, tıklayarak birşeyleri keşfettiğimiz analizlerin yerini; otomatik ve tüketici odaklı deneyimleri aktaran dinamik veri hikayeleri alacak. Kullanıcıların önceden tanımlanmış dashboardları kullanarak geçirdiği süre azalacak. Kullanıcılara konuyla ilgili en önemli öngörüler bağlam, rol veya kullanıma göre aktarılacak.

Karar Verme İstihbaratı

Raporda 2023’e kadar büyük işletmelerin yüzde 33’ünden fazlasında karar modelleme de dahil olmak üzere, karar verme istihbaratını uygulayan analistler yer alacak. Karar istihbaratı birçok disiplini bir araya getiren bir trend. Analiz liderlerinin iş sonuçları ve davranışları doğrultusunda karar modellerini ve süreçlerini tasarlamasına yardımcı oluyor.

X Analitiği

‘X Analitiği’ raporda metin analizi, video analizi, ses analizi gibi bir dizi farklı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış içeriği barındıran bir şemsiye terim olarak kullanılıyor. Belli bir konuda araştırma makaleleri, haber kaynakları, sosyal medya gönderileri ve farklı yerlerden toplanmış veriler taranıp öngörüler geliştirilmesi söz konusu.

Artırılmış Veri Yönetimi

Artırılmış (augmented) veri yönetimi işlemleri optimize etmek ve iyileştirmek için makine öğrenme ve yapay zekayı devreye sokmakta. Artırılmış veri yönetimi ürünleri büyük operasyonel veri örneklerini inceleyebiliyor, mevcut kullanım ve iş yükü verileri sayesinde yapılandırmayı, güvenliği ve performansı optimize edebiliyor.

Bulut Zorunlu

Rapora göre 2022’ye kadar veri ve analiz inovasyonlarının yüzde 90’ı için genel bulut hizmetleri gerekli olacak. Veri ve analiz liderlerinin, bulutun özelliklerinden yararlanabilecek ve buluta geçerken maliyet optimizasyonuna odaklanabilecek iş yüklerine öncelik vermeleri gerekiyor denilmekte.

Veri ve Analitik Birleşiyor

Gartner’a göre veri ve analitik becerileri normalde farklı şeyler olarak kabul edilmekte. Veri ve analitiğin çarpışması, ayrı sayılan veri ve analiz rolleri arasındaki etkileşimle işbirliğini artıracak fikri raporda aktarılmış. Bu da hem teknolojileri, hem yetenekleri, hem de bunları kullanan insanlarla süreçleri etkileyecek.

Veri Pazarları

Öngörülerden biri de, 2022’ye kadar büyük kuruluşların yüzde 35’inin resmi online veri pazarları aracılığıyla veri satıcısı ya da veri alıcısı olması. Bu rakamın 2020 yılında yüzde 25 olduğu belirtilmekte. Veri pazarları üçüncü taraf veri tekliflerini birleştirmek ve maliyet azaltmak için platformlar sağlıyor.

Blokzinciri

Blokzinciri teknolojilerinin veri ve analitikteki iki sıkıntıyı çözeceği tahmini yapılmış. Birincisi varlıkların ve işlemlerin tam geçmişini verebilmesi, diğeri ise karmaşık katılımcı ağlarında şeffaflık. Gartner 2021’e kadar izinli blokiznciri kullanımının yerini DBMS (ledger database management systems) ürünlerinin alacağını öngörüyor.

Veri ve Analitik Değerinin Temelini Oluşturan İlişkiler

Küresel işletmelerin yüzde 30’unda, 2023 yılına kadar karar verme için hızlı bağlantılandırma sağlayacak grafikleştirme çözümlerinin kullanılması bekleniyor. Grafik analizinin kuruluşlar, insanlar ve işlemler gibi farklı varlıklar arasındaki ilişkilerin araştırılmasını sağlayan bir dizi analitik teknik olduğu aktarılmış. Bu teknikler verilerde bilinmeyen ilişkiler bulunmasına ve geleneksel yöntemlerle kolayca analiz edilemeyen verilerin işlenmesine yardım ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.