btbilgi

Küresel Koronavirüs salgını herkesin hayatını alt üst etti. Karantina sürecinde daha önce hiç online alışveriş yapmayanlar bile yapar aoldu. Bu da siber dolandırıcılık ve sahtekarlık eylemlerinde ciddi artışlara sebep olmuş durumda. Birleşik Krallık kökenli bir kurumdan gelen bir rapora bakılırsa, tüketicilerin online satın almaya duydukları artan güven yüzünden son üç ay içerisinde online alışveriş dolandırıcılıklarına milyonlarca Sterlin para kaptırılmış.

Birleşik Krallık siber sahtekarlık ve siber suç raporlama merkezi olan Action Fraud konuyla ilgili bir açıklama yapmış. Buna göre Koronavirüs salgını sebebiyle dükkanların kapanmaya zorlandığı 23 Mart tarihinden itibaren, siber dolandırıcılar 16 bin 352 kurbanı toplamda 16,6 milyon Sterlin zarara uğratmışlar. Sahte online alışveriş sitelerinden alışveriş yapıp da satın aldıkları mallara asla ulaşamayan kurbanların yaklaşık dörtte birinin 26 yaşında veya daha küçük olduğu aktarılmakta. Dolandırıcılık faaliyetlerinin en fazla London, Birmingham, Manchester, Leeds, Sheffield, Liverpool, Bristol ve Nottingham şehirlerinde yapıldığı da raporlanıyor.

İngiliz tüketicilerin online ortamlardan satın almaya çalıştıkları şeylerin başında akıllı telefonlar, otomobiller, oyun konsolları ve dizüstü bilgisayarlar, çeşitli elektronik cihazlar ve ayakkabılar geliyor. Sahtekarlık kurbanlarının çoğunun bunları eBay, Facebook, Gumtree ve Depop gibi online komünitelerden almaya çalıştığı saptanmış. Güvenlik uzmanlarının devamlı “güvenilir online mağazalardan alışveriş yapın” uyarılarına kulak asmadıkları için, tüketicilerin bu sahtekarlık operasyonlarına yenik düştükleri ifade ediliyor.

Action Fraud yaptığı açıklamada tüketicilere bazı kuralları yeniden hatırlatma zorunluluğu hissetmiş:

  • Bildiğiniz ve güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapın.
  • Daha önce kullanmadığınız bir siteden alışveriş yapacaksanız, satın almadan önce araştırma yapın ve yorumlara bakın.
  • Sıradışı şekilde ucuz ürün teklif eden pazarlama e-postalarına ve sosyal medya paylaşımlarına karşı dikkatli olun.
  • Online alışveriş yaparken kredi kartı kullanmaya çalışın.
  • Online bir ortamda tanıştığınız yabancı birinden ürün alırken önceden para göndermeyin.
  • Eğer bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, büyük olasılıkla siber sahtekarlık faaliyetidir.
  • E-ticaret sitelerindeki hesaplarda ve e-posta hesaplarında güçlü ve her biri birbirinden farklı şifreler kullanılmalı.
  • Hiç tanımadığınız kişilerden gelen teklifler, para veya kişisel verilerinizi çalmak için tasarlanmış sahte web sitelerine kimlik avı bağlantıları içerebilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.