btbilgi

Siber suçlular saldırı vektörlerini her sene genişletmeye çalıştığı için, özellikle son yıllarda mobil cihazlardaki yayılmadan sıkça faydalanmaya çalışıyorlar. Mobil cihazlar eğlenceden işe kadar her alanda kullanıldığı gibi, yetişkin odaklı içerikler açısından da payını toplamakta. Yetişkinlere yönelik içerikler her daim insanların ilgisini çektiği için, siber saldırganların av yöntemlerine de hızlıca dahil edildiler.

Yetişkin içerikleri ile bağlantılı mobil tehditler hakkında bilgi toplayan güvenlik firması Kaspersky, bulgularını bir raporda toplamış. Araştırmada yetişkinlere yönelik videolara gizlenen dosyalar ve Android için yetişkinlere yönelik içerik kurulum paketleri listeleri ve etkilenen kullanıcı sayıları çıkartılmış. 2019 yılı bulguları ile karşılaştırılınca, kötü niyetli yazılım saldırısına uğrayan kullanıcı sayısının iki katına çıktığı raporlanıyor. 2018’de bu rakam 19 bin 699 iken, 2019’da 42 bin 973 kullanıcıya kadar yükselmiş. Bu kategorideki tehditlerin mobilde yükselirken, kişisel bilgisayarlarda yaklaşık yüzde 40 oranında azaldığı da aktarılmakta.

Zararlı mobil yazılımlarla ilgili oluşturulan veritabanında, suçluların kullandığı en popüler 200 etiket tarandığında ise farklı bir sonuç elde edilmekte. Yapılan analizlere göre 2018’de 105, 2019’da ise 99 etikette zararlı yazılım tespit edilmiş. Bu da siber suçluların kurbanlarını hedef almak için, yetişkinlere yönelik içeriklerin yalnızca bir kısmını kullandığı yönünde bir fikir sunmakta. Şiddet içerikli olarak nitelendirilen dosyaların, zararlı yazılım yaymak için çok nadiren kullanıldığı da ayrıntı bir bilgi olarak verilmiş.

Raporda şu bulgular ön plana çıkartılmakta:

  • Yetişkinlere yönelik içerikli PC tehditlerinin hedefi olan her beş kullanıcıdan yaklaşık ikisi Trojan-Downloader (yüzde 39,6) ile saldırıya uğramış. Bu yazılım sayesinde suçlular bilgisayarlara başka zararlı yazılımlar yükleyebilmekte.
  • 2018’da yetişkin içerikli PC tehditlerine rastlayanların sayısı 135 bin 780 iken, 2019’da bu sayı 106 bin 928’e gerilemiş.
  • Yetişkinlere yönelik içeriğe sahip web sitelerine erişim için kullanılan kimlik bilgilerini çalmaya yönelik zararlı yazılım saldırıları 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 37 artarak 1 milyon 169 bin 153’e yükselmiş.
  • Kullanıcıları istenmeyen yasadışı reklam sayfalarına yönlendiren reklam yazılımları çeşitlilik hem ve saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı açısından en etkili mobil tehdit kategorisi. 2019’da mobil kullanıcıları hedef alan yetişkin içerikli tehditlerin 10’da 7’sinin bu sınıfta olduğu belirtilmekte.
  • 2019’da en fazla sayıda kullanıcıyı hedef alan reklam yazılımı ‘AdWare.AndroidOS.Agent.f‘ olmuş. Geçtiğimiz sene mobil kullanıcıların yüzde 35,18’i bu yazılımın hedefi haline gelmiş.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.