btbilgi

ABD kökenli bazı dev büyük teknoloji şirketleri, kendi elleriyle yarattıkları konut ve yaşam maliyeti problemlerini kendileri çözmeye çalışıyorlar. Google ve Facebook uygun fiyatlı konut projeleri üzerine giderken, Amazon evsizler için bir tesis inşa etmişti. Fakat Çin her zamanki gibi sınırların ötesinde örneklerle geliyor. Ülkenin en büyük teknoloji firmalarından olan Tencent, içinde hiç araba olmayacak temiz bir teknoloji kenti olan Net City projesini duyurdu.

Shenzhen’de inşa edilecek Net City, New York’un ünlü Manhattan semti büyüklüğünde ve iki milyon metrekarelik alana sahip olacak. Bu şehirde ofisler, evler, okullar, parklar, alışveriş ve eğlence mekanları bulunacak. Fakat hiç otomobil kullanılmamasına karar verilmiş. İnsan odaklı şehrin sakinleri bir yerden bir yere ya yürüyerek, ya bisikletle, ya da feribotla gidebilecekler. Araba yollarından kurtarılan alanlar çeşitli aktiviteler ve daha faydalı tesisler için ayrılacak.

Çin’de Manhattan büyüklüğünde temiz şehir: Net City

Projenin tasarımı, Tencent tarafından açılan yarışmayı kazanan ABD kökenli mimari ve şehir planlama firması NBBJ tarafından gerçekleştirilmekte. Şehirde ana tema temiz yaşam ve enerji üzerine. Tek katlı binalardan 30 katlı gökdelenlere kadar farklı bina tipleri, kendilerini ağaçlar ve yeşil alanların içinde bulacak. Şehrin merkezinde de Tencent’in yeni dev ofisinin yer alması söz konusu.

Net City’nin ana enerji kaynağı olarak yenilenebilir enerji seçilmiş. Şehrin her yerinde güneş panelleri bulunmasının dışında, enerji verimliliğini devamlı ölçen ve analizlerle bunu geliştiren sensör ağları da olması planlanmakta. Çeşitli sensörlerden beslenen akıllı şehir idare sistemi hava durumunu, yağış ve su baskını ihtimallerini ölçecek; ayrıca hava kirliliği de devamlı kontrol altında tutulacak. Şehir harcadığı suyun belli bir kısmını havadan toplayacak, yağmur suyu tesislerde temiz suya dönüştürülüp şehrin şebekesinde değerlendirilebilecek.

Çin’de Manhattan büyüklüğünde temiz şehir: Net City

Çin’in en popüler mesajlaşma ve yaşam uygulaması WeChat’in yapımcısı Tencent, Net City projesinin temelini bu sene içinde atmayı ve gelecek yedi yıl içinde tamamlamayı planlamış. Şehrin 2027 yılında yaşama açılması mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.