btbilgi

Şubat ayında kuruluşunu duyurduğumuz KUIS AI Lab (Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi) çalışmalarına devam ediyor. Yapay zeka konusunda ileri seviyede çalışmalar yapılmasının amaçlandığı merkezde hem bilimsel ve akademik faaliyetlere katkıda bulunulacak, hem de sanayi ve akademiye uzman yetiştirilmesi mümkün olacak. Bu yolda ilk adımlardan biri atıldı. Merkez teorik ve uygulamalı yapay zeka/öğrenme konularında araştırma yapmak üzere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurularını toplamaya başlamış durumda.

KUIS AI Lab programa kabul edilip, merkezde görev alacak öğrencilere burs olanakları sunuyor. Aylık standart bir ücretin yanı sıra, performans bonusu, üst düzey konferanslara katılmak isteyenler için ek destekler, hesaplama alanında ihtiyaç olacak teknik ekipmanlar da öğrencilere sağlanacak. Ayrıca konaklama ihtiyacı olacak öğrenciler için ek destek verilirken özel sağlık sigortası da öğrencilere tanınan imkanlar arasında yer alacak. Eğitimin ardından KUIS AI Lab’dan mezun olan adaylar, yakın gelecekte büyük değer yaratacak yapay zeka uygulamalarına hızlı bir şekilde katkı sağlayabilecek.

Burs için öğrencilerin yerine getirmesi istenen şartlar aşağıdaki gibi listelenmiş. Bu özelliklere sahip adayların öncelikli şekilde değerlendirmeye alınacağı belirtiliyor.

  • Bilgisayar Bilimi, Hesaplamalı Bilimler, Bilgisayar Mühendisliği Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Kimya ve Biyoloji Mühendisliği, Matematik, İstatistik, Bilişim, Hesaplamalı Fizik bölümlerinden lisans veya yüksek lisans derecesi.
  • Kuvvetli lineer cebir, çok değişkenli analiz, olasılık / istatistik altyapısı.
  • Güçlü programlama becerileri.
  • İyi bir GRE kantitatif skoru.
  • İyi derecede İngilizce.
  • Güçlü görüşme ve yazılı sınav performansı.

Merkezde şu anda mühendislik, temel bilimler, tıp, ekonomi, işletme ve sosyal bilimler dallarında çalışan 30’dan fazla öğretim üyesi yer aldığı bilgisi verilmiş. Laboratuvarın eğitim programları arasında derin öğrenme, pekiştirmeli öğrenme, temsil öğrenme, doğal dil işleme, robotik, bilgisayarlı görüş, otonom sürüş, biyoinformatik, akıllı etkileşim, yorumlanabilirlik/ açıklanabilirlik, multimedya işleme, sistem yazılımı ve daha birçok alan bulunmakta.

Tezli yüksek lisans ve doktora programları başvuru prosedürü ile genel kabul koşulları, üniversitenin şu sayfasında görülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.