btbilgi

Koronavirüs ile savaşta testler büyük bir rol oynuyor. Her ülke, her gün ne kadar çok test yapılabilirse yayılmanın o kadar kontrol altına alınabileceğinin gayet farkında. Sorun şu ki, bir ülkedeki her vatandaşa test yapmak mümkün değil. Ayrca yapılan her bir testin sağlıklı sonuçlarının alınabilmesi için laboratuvar çalışmalarından geçmesi gerekiyor. Hızlı virüs testlerinin doğru sonuçlar vermediği ortaya konuldu, o zaman yavaş yapılan testlerin hzıını artırmak doğru çözüm olabilir.

İşte yerli genetik teknolojileri şirketi Genomize’ın yaptığı da tam olarak bu. Firmanın yeni yapay zeka çözümü sayesinde, her 100 örnek için 30 dakikaya kadar çıkabilen veri analizi süresi 1 dakikaya kadar indirilebilmekte. Bu test analiz yazılımı, COVID-19 testlerinin önemli bir kısmının laboratuvar çalışmasından sorumlu olan TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiş durumda. Sağlık Bakanlığı’nın verilene göre her gün ülkemizde yaklaşık 40 bin test yapılmakta. Bu rakam göz önüne alınınca, yeni virüs test analizi yazılımı sağlık personeline aylık yaklaşık 6 bin saat iş saati tasarruf sağlayabilme potansiyeline sahip.

Genomize’nin kurucusu moleküler biyolog Erşen Kavak’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’deki sağlık profesyonellerine destek olmak için geliştirilen yapay zeka analiz yazılımı, ücretsiz şekilde tüm dünya ülkelerinin kullanımına da açılmış. COVID-19 testi yapan tüm hastaneler bu yazılıma resmi web sitesinden ulaşabilmekte.

Genomize firmasının odağında önleyici tıp ve kişisel tıp var. Hedefleri tespiti en zor genetik hastalıkların bile doğru teşhis edilebilmesi için günümüz teknolojisini ve en güncel bilimsel çalışmaların değerlendirilmesi. Yatırımlarının büyük kısmının Ar-Ge faaliyetlerine yapıldığı Genomize, hızla büyüyen ve her gün yeni bilgiler keşfedilen biyoteknoloji alanında Türkiye’den çıkan dünya lideri bir sürdürülebilir inovasyon merkezi olabilmeyi amaçlıyor.

Genetik analiz konusunda Türkiye’deki yerli ilk ve tek yazılımın Genomize tarafından geliştirildiği; yabancı rakiplerine karşın hedef kitle olan hastaneler ve genetik tanı merkezlerinde en büyük pazar payına sahip hale geldiği bilgisi de ayrıca verilmiş. Genomize’nin yurtdışında da tescillenmiş akademik ve bilimsel birikimi sayesinde oluşturduğu SEQ Platformu sayesinde, ülkemizde 25 farklı merkezde 85 binden fazla hastaya tanı konulmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.