btbilgi

Rüzgar enerjisi hem ekonomik gelişim hem de çevre açısından her ülke için önemli. Ülkelerin bu yöndeki çabaları, her yıl 15 Haziran’da Dünya Rüzgar Günü olarak kutlanıyor. Fosil yakıtların tükenme tehlikesi, pahalılığı ve çevreye verdiği zararlar düşünüldüğünde, en temiz enerji kaynaklarından olan rüzgarın önemi daha iyi anlaşılmakta. Buna uygun bir bilgi olarak, 2019’da dünya çapında rüzgar enerjisi ile elde edilmiş enerjinin rekor kırarak 651 GW kapasiteye erişmiş olması verilebilir.

Rüzgar türbini servisleri sunan Ülke Enerji firması, her yıl Haziran ayının 15’inci gününde kutlanan Dünya Rüzgar Günü için bazı bilgiler vermiş. Geçen sene tüm dünyada rüzgar enerjisi kapasitesine toplamda 60.4 GW eklenmiş. 2018 yılına göre küresel rüzgar enerjisi üretiminde yüzde 18 oranda artış gerçekleşmiş. Ülkemizde ise elektrik ihtiyacının yüzde 8’inin rüzgardan karşılandığına dikkat çekilmekte.

Rüzgar enerjisinin bir ülkede gelişmesi o ülkenin enerji ihtiyaçları açısından dışarıya daha az bağımlı hale gelmesi ve çevreyi koruma hedeflerine daha fazla başarılı olabilmesi anlanıma gelmekte. Devletlerin temiz enerji yaklaşımlarını benimsemesi, devlet yönetimlerinin enerji üzerindeki ekonomik beklentilerini olumlu etkileme ve bu alandaki yatırımcılara birçok imkanlar tanımakta. Ayrıca geleceğin enerji ekonomisi ve çalışan istihdamında da yenilenebilir enerjinin büyük payının olduğu aktarılmış.

Türkiye’de de temiz enerjiye önem veriliyor. Özellikle YEKDEM gibi yenilenebilir enerjiyi destekleyen programların rüzgar enerjisi sektörünün gelişmesinde büyük faydaları bulunduğu belirtilmekte. Son 10 yılda ülkedeki büyüme ve genişlemeyi göz önünde tutulduğunda, devletin yatırımcılara verdiği desteklerle daha çevreci ve ucuz enerjiye sahip olunduğu ortaya çıkmakta. Rüzgar enerjisi sektörünün önemli parçalarından olan bakım ve onarım hizmetlerinde de, Türkiye’nin Avrupa standartlarını yakalamış olması da gurur verici bir durum.

Dünya Rüzgar Günü kapsamında bahsi geçen bir diğer konu da Endüstri 4.0 olmuş. Geleceğin endüstri yapılanmasını şimdiden ifade eden Endüstri 4.0 ileri seviye otomasyon yaklaşımı, dijital üretim takip teknolojileri ve Nesnelerin İnterneti gibi çözümlerle rüzgar enerjisine de olumlu etkide bulunmakta. Dijitalleşme her alanda olduğu gibi rüzgar enerjisi üretiminde de avantajlar sağlıyor. Burada ön planda olan gelişme, rüzgar santrallerinin yıllık üretim verimliliğini ve karlılığını arttırmak üzere geliştirilen dijital yazılımlar. Türbinlerinin nasıl daha akıllı, daha verimli ve rekabetçi olabileceği konusunda yapılan çalışmalar sayesinde, enerji verimliliğinde yaklaşık yüzde 20-25 seviyesinde artış sağlandığı bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.