btbilgi

Depolama cihazları artık belli fiziksel sınırlara gelmeye başladı. Özellikle de silikon bazlı veri depolama teknolojilerinin yakın geleceğin kuantum bilgisayarları için yeterli olmayabileceği yönünde görüşler var. Her ne kadar veri depolamada sıradışı materyallerin değerlendirilmesi üzerine çalışıyor olsa da, en yakın olası madde şu anda cam gibi görünüyor. Hatta petabyte (1.000 terabyte/TB) boyutundaki kapasiteye sahip ilk sabit disklerin cam bileşenlere sahip olacağı da öngörülmekte.

Araştırma firması IDC’nin tahminlerine bakılırsa, 2025 yılında dünya çapında 2018’de üretilen toplam veri miktarından yaklaşık altı kat daha fazla veri üretilmesi mümkün. Yüksek çözünürlüklü videoların gördüğü yüksek talebe, giderek artmakta olan Nesnelerin İnterneti (IoT) ağları ve cihazları da eklenince 2025 yılında yıllık 175 zettabyte (ZB) veri üretiliyor olması söz konusu. Bir zettabyte’ın bir milyar TB kapasiteye eşit olduğunu düşününce boyutun büyüklüğü daha iyi anlaşılabilir belki.

Bu kadar çok veriyi depolayabilmek için sabit disklere bakış açısı tamamen değiştirilmeli gibi gözüküyor. Bu alanda ilk haberler Microsoft’un ‘Project Silica’ isimli araştırmasından gelmişti. Geçtiğimiz sene haberini aldığımız projede, 75 x 75 milimetre boyutunda bir cam parçasına 75.6 GB boyutunda veri yüklenebildiği belirtilmekteydi. Şu anda dünyanın en büyük sabit disk sürücülerinin tepe kategorideki ürünleri 3,5 inç form faktöründe ve maksimum 20 TB’lı kapasiteye sahip. Bu yaklaşımın çok büyük potansiyele sahip olduğu ve çok uzun ömürlü olacağından bahsediliyor.

Microsoft bu alanda tek başına değil. Seagate CTO’su John Morris yaptığı açıklamada Ar-Ge laboratuvarlarının da optik veri depolama teknolojileri üzerinde çalıştığını aktarmış. Petabyte seviyesinde sabit diskler üretebilmenin önündeki en önemli engellerin, işe yarayabilir bir hızla veri okuyup yazabilen cihazlar geliştirmek olduğu söyleniyor. Ayrıca mevcut teknoloji ile camdan üretilmiş depolama ürünlerinin salt okunur olması ve sadece ‘Write-Once, Read-Many’ (WORM), yani bir sefer yazıp çok sefer okumaya imkan veriyor olması gibi teknik sınırlamalar mevcut.

Western Digital, Toshiba ve Samsung gibi başka teknoloji firmalarının da cam odaklı çözümlere baktığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Yine de bu alanda elle tutulur seri üretim bir depolama ürünü görmek için daha epey süre bekleyebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.