btbilgi

Düşünün ki yeni bir ev yaptırmak istiyorsunuz ama hayalinizdeki büyüklükte bir ev için yeterli paranız yok. Belki birkaç sene sonra aynı evi yaptıracak olsanız, daha büyük bir ev inşa ettirmeniz mümkün olacak. Peki şimdi karar zamanı: Hemen küçük bir ev mi tercih edersiniz, yoksa birkaç sene daha bekleyip daha büyük bir ev için para mı biriktirirsiniz? Eğer ABD kökenli Module firması ile çalışıyor olsaydınız bunları dert etmenize gerek yoktu.

Module firmasının tasarladığı evler, aynı firmanın isminin işaret ettiği gibi modüler ve parça parça geliyor. Mesela boş bir arsaya iki katlı bir ev inşa edilebilir. Ancak eğer evsahipleri gelecekte daha fazla alana ihtiyaç duyacak olursa, binanın çatısı sökülüp üçüncü bir kat monte edilebiliyor. Ve ek kat işlemi sadece bir günde tamamlanabilmekte. Firmanın kurucu ortağı ve CEO’su Brian Gaudio bunu Lego blokları ile oyuncak ev inşa etmeye benzetiyor.

Lego benzeri genişletilebilir modüler evler: Module

Firma ilk evini 2019’da, tek yatak odalı seçenek ile kurmuş. Temmuz ayında yeni inşa edilecek üç dubleks ev ise sökülebilir çatı konseptini kullanacakmış. Sundukları modüler evler 50 metrekareden başlıyor ve giderek büyüyor. Verilen bilgiye göre ABD’de bir yeni evin boyutu 2015 yılında ortalama 250 metrekareymiş. Firma bu sayede yeni ev maliyetini düşük tutmaya ve daha fazla aileye uygun fiyatlı evler sağlamayı amaçlamakta. Yeni inşa edilecek evlerden birinin fiyatının 184 bin dolar, diğerlerinin ise 212 bin dolar civarında olacağı aktarılmakta. Bu evleri satın alan kişiler gelecekte daha fazla oda isterlerse, Module firması gelip çatıyı sökecek, yeni bir modüler kat yerleştirecek ve çatıyı geri yerine koyacak. İşte bu kadar.

Firmanın ilhamı mimar Gaudio’nun Güney Amerika’daki yerel konut krizi ile ilgili üzerinde çalıştığı bir belgeselden gelmiş. Gaudio bazı bölgelerde ailelerin mortgage alamadığını, bu sebeple de ihtiyaçları olandan çok daha küçük evler satın almak zorunda kaldıklarını söylüyor. Ama Module’un iş yaklaşımında insanlar bir veya iki odalı bir evi hemen satın alabilecekler. Daha sonra para biriktirebildikleri zaman evi genişletecekler.

Evlerin modülleri Pittsburgh yakınlarındaki bir fabrikada inşa ediliyor. Daha sonra alıcıların temin edeceği boş arsaya kamyonlar ile taşınıyor. Bir vinç ile taban modülü yerine yerleşiriliyor. Diğer seçilen modüller de üzerine konuluyor ve çatı modülü ile yerleştirme tamamlanıyor. Firma evin içindeki tüm bağlantıları ve altyapı çalışmalarını tamamladığı anda evin içi dekorasyona hazır hale gelmekte.

Eğer yanyana arsalara birden fazla modüler ev inşa edilecek olursa, taşıma ve vinç masrafları da bölünüyor ve azalıyor. Bu şekilde hem maliyet düşmekte, hem de inşaat çok hızlı biçimde tamamlanabilmekte. Gaudio’nun iddiasına göre, tüm inşa süreci aynı büyüklükte geleneksel bir yapıdan yaklaşık yüzde 25 daha hızlı. Ayrıca bu evler özel şekilde yalıtıldığı için sahipleri enerji tüketiminde, ısıtma ve soğutmada da tasarruf edebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.