btbilgi

Perakende analitiği kurumu REM People, Türkiye’de 2,5 milyon hane halkını geçindiren ve yaklaşık 300 bin küçük ölçekli işletmeden oluşan küçük esnafın nabzını tutan ilk düzenli ve sürekli araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Ocak-Mayıs ayları arasında esnaf gruplarının ticaret, güven ve politika alanlarındaki görüşlerini ortaya koyan rapora göre salgın döneminde tüketiciler küçük esnafa yönelmiş durumda.

Her ay Türkiye temsili sağlanacak şekilde 600 noktada yapılan ölçümlerle hazırlanan, Temmuz ayından itibaren ise ayda yaklaşık 1.500 esnafa dokunacağı belirtilen ‘REM – TT Barometre: Türkiye Geleneksel Kanal Esnafının Nabzı’ araştırmasının 2020 Mayıs sonuçlarına göre öne çıkan başlıklar şöyle:

Tüketici küçük esnafa yöneldi

COVID-19 salgını sebebiyle uygulanan yasaklardan kaynaklı olarak geleneksel kanal satış noktalarından yapılan alışverişte Nisan ayına kadar en çok talep temel gıda ve temizlik ürünlerine; Mayıs itibariyle ise paket su, dondurma ve gazlı/gazsız içeceklere yapılmış. Esnafın ticaret endeksi salgının etkisiyle Nisan ayına kadar 18 puan artarken, kısmi normalleşmeyle birlikte Mayıs’ta 6 puan düşerek 29,4’a gelmiş.

Salgın endişesi ve güven

Esnafın Ekonomiye Güven Endeksi bir önceki dönemle aynı seviyede kalarak 14,2 olmuş. İçinde bulunulan ekonomik durgunluğun üstüne, dünya genelinde yaşanan salgının da çarpan etkisiyle getirmiş olduğu endişe ve tedirginliğin devam ettiği aktarılmakta. Esnafın yüzde 74’ü salgın nedeniyle endişeleniyor. Katılımcıların yüzde 22’si salgının etkilerinin 1-3 ay süresince devam edeceğini belirtirken yüzde 24’ü bu durumun 3-6 ay devam edeceğini tahmin etmekte. Salgının 6 aydan daha fazla süreceğini düşünenlerin oranı da önceki döneme göre artmış durumunda.

Stokçuluk bitti

Nisan ayına kadar satışı en fazla artan kategori 39,9 puanla meyve-sebze kategorisi. Mayıs itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecine girilmesi sebebi ile panik havasının ve stokçuluk algısının azaldığı, ilk dönemde yaşanan talep patlamasının yerini planlı alışverişe bıraktığı belirtilmekte.

Esnaf kategorileri

Araştırmaya göre küçük esnaf olarak bilinen grubun yüzde 51’ini bakkallar oluşturuyor. Bakkalların ardından yüzde 22 ile küçük süpermarketler, yüzde 15 ile tekel bayiler, yüzde 6 ile büfe ve yüzde 5 ile kuruyemişçiler izliyor. Satış noktalarının büyüklüğü ise çoğunlukla 0-74 metrekare arasında.

Veresiye ve kredi kartı

Rapora bakılısa kredi kartı kullanımı yüzde 82 oranında. Veresiye ile alışverişin yüzde 29 civarında olduğu aktarılmış. Veresiye ile alışverişlerin ciro içindeki payı ise yüzde 6 iken tüm noktalarda düşüş trendinde denilmekte. Nakit ödeme ile yapılan alışverişlerin cirodaki payının yüzde 62’ye geldiği ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.